Türkiye'nin sayısal fitocoğrafya haritası
Digital phytogeographical map of Turkey
  1. Tez No: 788249
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÜRKÜP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNTUĞ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
“TÜRKiYE'NiN SAYISAL FiTOCOĞRAFYA HARiTASI”Flora araştırmalarının biyoçeşitlilikten beslenen tüm disiplinler içinde doğal kaynak araştırmalarının en önemlilerinde olduğu bilinmektedir. Her dönem ve disiplin, kendi bilgi birikimi ve teknolojisiyle, elde edilen değerli örnekleri ve bunlara ait bilgileri derlemeye, kayıt altına almaya, korumaya ve yönetmeye çabalamıştır. Günümüzde bu çabaya bilgisayarlar, yazılımlar, veritabanları, dijital kameralar, GPS sistemleri ve internet de dahil olmuştur. Bu çalışmada, Türkiye Florası‟nda doğal yayılış gösteren bitki taksonlarına ait ana kaynaklarda yer alan lokalitelerin bir veritabanına kaydedilmesi ve bu bilgilerin, web tabanlı coğrafi bilgi sistemi servisleri üzerinden yönetilmesi ve sunulması amaçlanmıştır. 11.707 taksona ait 100.000 den fazla lokalite bilgisi yanında, bu taksonların yayılış alanlarının tümünü klasik fiziki bir haritaya kaydetme olanağı bulunmamaktadır. Bu bağlamda çalışmamız Türkiye Florası Bitkileri‟nin tamamının sayısal bir fiziki harita üzerinde gösterilebilip sorgulanabildiği tamamlanmış Türkiye‟nin ilk sayısal fitocoğrafya haritası olma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
“DIGITAL PHYTOGEOGRAPHICAL MAP OF TURKEY”It has been known that flora researches are one of the most important researches of the natural resources. Every period and discipline, with their own knowledge and technology, have made effort for collecting, chaining, conserving and managing of the valuable samples obtained and the information of them. Today, this effort has included computers, software, databases, digital cameras, GPS systems and the Internet. In this study, it is aimed to record the localities of main sources belonging to plant taxa showing natural distribution in Flora of Turkey to a database and to manage and present this information through web based geographic information system services. Besides the information of more than 100,000 localities belonging to 11,707 taxa, there is no possibility to record all the distribution areas of these taxa in a classical physical map. In this context, our study is the first digital phytogeography map of Turkey which is completed and can be displayed on a numerical physical map of Flora of Turkey plants.