Atık problemi olan koyun ve keçi işletmelerinde border disease enfeksiyonunun araştırılması
Investigation of border disease infection in sheep and goat farms with abort problems
- Tez No: 788248
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL ATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma ile Burdur ilinde küçük ruminant hayvan sürülerinden toplanan kan ve kulak çentiği örneklerinde pestivirus enfeksiyonun varlığı ve yaygınlığının araştırılması amaçlanmıştır. Örnekler, il merkezine bağlı küçük ruminant hayvan yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı köylerde bulunan işletmelerden toplanmıştır. Bu amaçla çalışmanın yürütüldüğü toplam 37 küçük ruminant işletmesi Nisan 2021 – Nisan 2022 tarihleri arasında ziyaret edilmiştir. İşletme sahiplerinden alınan anamnez bilgileri doğrultusunda işletmelerde kayıtlı 6445 küçük ruminant hayvandan 74 adedi koyun, 26 adedi keçi olmak üzere toplam 100 adet tam kan ve kulak çentiği numunesi alınmıştır. Numuneler Pestivirus yönünden Ag-ELISA ve RT-PCR tekniği ile incelenmiştir. Ag-ELISA testi ile toplam 100 küçük ruminant hayvandan alınan tam kan numunelerinin sadece 3 adedi (%3) pestivirus antijen varlığı yönünden pozitif bulunmuştur. Keçilerde pestivirus antijen varlığı yönünden pozitiflik oranı %11,5 (3/26) iken koyunların hiçbirinde pestivirus antijen varlığı saptanmamıştır. Keçilerdeki 1-3 yaş arası pestivirus enfeksiyon oranı %15,3 (2/13), 4 yaş ve üzeri keçilerdeki enfeksiyon oranı %7,7 (1/13) saptanmıştır. Kulak çentiği numunelerinin Ag-ELISA testi ile incelenmesi sonucunda her iki hayvan türünde de pestivirus antijen varlığına rastlanmamıştır. RT-PCR testi ile toplam 100 küçük ruminant hayvandan alınan tam kan numunelerinin 40 adedi (%40) pestivirus nükleik asit varlığı yönünden pozitif bulunmuştur. Koyunlarda pestivirus nükleik asit varlığı yönünden pozitiflik oranı %51,3 (38/74) iken, keçilerde bu oran %7,7 (2/26) olarak saptanmıştır. Koyunlardaki 1-3 yaş arası pestivirus enfeksiyon oranı %52,3 (22/42), 4 yaş ve üzerinde ise %50 (16/32) bulunmuştur. Keçilerde 1-3 yaş arasında pestivirus enfeksiyonuna rastlanmazken, 4 yaş ve üzeri keçilerdeki enfeksiyon oranı %15,3 (2/13) bulunmuştur. RT-PCR testi ile toplam 100 küçük ruminant hayvandan alınan kulak çentiği numunelerinin 22 adedi (%22) pestivirus nükleik asit varlığı yönünden pozitif bulunmuştur. Bu oran koyunlarda %27 (20/74) iken keçilerde %7,7 (2/26) olarak saptanmıştır. Koyunlardaki 1-3 yaş arası pestivirus enfeksiyon oranı %33,3 (14/42), 4 yaş ve üzerinde ise %18,75 (6/32) bulunmuştur. Bir ve üç yaş arasındaki keçilerde enfeksiyon oranı %15,3 (2/13) bulunurken, 4 yaş ve üzeri keçilerde enfeksiyona rastlanmamıştır. Çalışmada sadece 1 erkek koyundan numune alınmış ancak pestivirus antijen ve nükleik asit varlığına rastlanmamıştır. Erkek keçilerden numune alınmamıştır. Sonuç olarak bu çalışma ile enfeksiyonun küçük ruminant işletmelerinde varlığı tespit edilmiş olup, ileride yapılması planlanan yeni çalışmalara, alınacak koruma ve kontrol stratejilerine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the presence and prevalence of pestivirus infection in blood and ear notch samples collected from small ruminant animal herds in Burdur province. The samples were collected from the enterprises located in the villages of the city center where small ruminant animal husbandry is intense. For this purpose, a total of 37 small ruminant enterprises where the study was carried out were visited between April 2021 and April 2022. In line with the anamnesis information obtained from the owners of the enterprises, a total of 100 whole blood and ear notch samples, 74 of which were sheep and 26 of which were goats, were taken from 6445 small ruminant animals registered in the enterprises. The samples were examined for Pestivirus by Ag-ELISA and RT-PCR technique. Only 3 (3%) of the whole blood samples taken from a total of 100 small ruminant animals by Ag-ELISA test were found positive for the presence of pestivirus antigen. While the positivity rate for the presence of pestivirus antigen in goats was 11.5% (3/26), the presence of pestivirus antigen was not detected in any of the sheep. The pestivirus infection rate in goats aged 1-3 years was 15.3% (2/13), and the infection rate in goats aged 4 years and older was 7.7% (1/13). As a result of the examination of ear notch samples with Ag-ELISA test, the presence of pestivirus antigen was not found in both animal species. By RT-PCR test, 40 (40%) of the whole blood samples taken from a total of 100 small ruminant animals were found positive for the presence of pestivirus nucleic acid. While the positivity rate for the presence of pestivirus nucleic acid in sheep was 51.3% (38/74), this rate was 7.7% (2/26) in goats. The pestivirus infection rate in sheep between 1-3 years of age was 52.3% (22/42) and 50% (16/32) in 4 years and older. While pestivirus infection was not found in goats between 1-3 years of age, the infection rate in goats aged 4 years and over was 15.3% (2/13). By RT-PCR test, 22 (22%) of the ear notch samples taken from a total of 100 small ruminant animals were found to be positive for the presence of pestivirus nucleic acid. While this rate was 27% (20/74) in sheep, it was 7.7% (2/26) in goats. The pestivirus infection rate in sheep between 1-3 years of age was 33.3% (14/42) and 18.75% (6/32) in 4 years and older. While the infection rate was 15.3% (2/13) in goats between one and three years of age, no infection was found in goats aged 4 and over. In the study, only one male sheep sample was taken, but the presence of pestivirus antigen and nucleic acid was not found. No samples were taken from male goats. As a result, with this study, the presence of infection in small ruminant enterprises has been determined and it is thought that it will contribute to the new studies planned in the future and the protection and control strategies to be taken.