Migren hastalarında atak sırasında ve ataklar arası dönemde scube-1 düzeylerinin inflamatuvar belirteçlerle ilişkisi
Scube-1 levels during migraine attack and interictal period and its relationship with inflammatory markers
- Tez No: 788250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİYE BURCU ŞİRİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Migren hastalığı trigeminovasküler sistemde değişikliklerin neden olduğu bir başağrısı türüdür. Altta yatan patofizyolojik mekanizma net olmamakla birlikte platelet aktivasyonu, nöroinflamasyon ve endotel disfonksiyonun etken olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada migren hastalarının atak ve ataklar arası dönemlerinde trombosit aktivasyonu belirteçleri SCUBE-1, sCD40L, MPV düzeyleri ile inflamasyon belirteçleri olan yüksek sensitif C-reaktif protein (hsCRP) ve fibrinojen düzeyleri, monosit HDL kolesterol oranı ve CRP albümin oranı değerlendirilerek, birbirleri ile ilişkilerini incelemek amaçlanmıştır. Prospektif vaka kontrol çalışmamıza 19-58 yaş aralığında, 50 migren hastası ve yaş, cinsiyet benzer 50 sağlıklı kişi dahil edildi. Sağlıklı kontrollerden ve migren hastalarından (acil servise migren atağıyla başvuran hastaların atak dönemlerinde ve ataktan en az yedi gün sonra ataksız dönemlerinde) venöz kan örnekleri alındı. Sağlıklı kontrol grubu ile migren hastalarının atak ve ataklar arası döneminde ölçülen SCUBE-1, sCD40L, MPV, CRP, CAR düzeyleri arasında istatistiksel olarak bir fark saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Migraine is a type of headache caused by alterations in the trigeminovascular system. Although the underlying pathophysiological mechanism is not clear, it is thought that platelet activation, neuroinflammation, and endothelial dysfunction may be the factors. In this study, it is aimed to evaluate the levels of SCUBE-1, sCD40L, and MPV levels as platelet activation markers and the levels of high sensitive C-reactive protein (hsCRP), fibrinogen level, monocyte HDL cholesterol ratio (MHR) and CRP albumin ratio (CAR) as inflammation markers in migraine patients during the attack and interictal period. Fifty migraine patients and 50 age- and sex-matched healthy individuals aged between 19 and 58 were enrolled in this prospective case-control study. Venous blood samples were taken from healthy controls and migraine patients (who applied to the emergency department with a migraine attack and at least seven days after the attack in the attack-free period). There was no statistically significant difference between the levels of SCUBE-1, sCD40L, MPV, hsCRP, and CAR between migraine attack and healthy control group, and also between attack and interictal period (p>0.05).