Kişilerin evlilik öncesi SMA taşıyıcılığı taramaları hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitudes and behaviors about premarital carrier screening of SMA
  1. Tez No: 788263
  2. Yazar: MUHAMMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Spinal Musküler Atrofi (SMA), kalıtsal nöromusküler hastalıklar grubunda yer almakta olup ülkemizde evlilik öncesi taşıyıcılık taraması yapılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, SMA hastalığı ve evlilik öncesi SMA taşıyıcılığı taraması hakkında bilgi, tutum ve davranışların değerlendirilmesidir. Yöntem: Bu kesitsel çalışma Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 23 Haziran-15 Eylül 2022 tarihleri arasında evlilik raporu almak için başvuranlardan çalışmaya dahil etme kriterlerini karşılayanlar ile gerçekleştirildi. Sosyodemografik, tıbbi özellikleri ile SMA hastalığı ve taşıyıcılık taramasına ilişkin bilgileri tarafımızca hazırlanan hasta bilgi formu kullanılarak sorgulandı. SMA bilgi düzeyi sorularına verilen cevaplardan elde edilen puanlar 100'lük puanlama sistemine çevrilerek toplam puan elde edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Aim: Spinal Muscular Atrophy (SMA) is included in the group of hereditary neuromuscular diseases, and premarital carrier screening has begun in our country. The aim of this study is to evaluate knowledge, attitudes and behaviors about SMA disease and premarital SMA carrier screening. Methods: This cross-sectional study was conducted with people who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinic between 23 June and 15 September 2022 for a marriage report, and who met the inclusion criteria. Sociodemographic, medical characteristics and information about SMA disease and carrier screening were questioned using a questionnaire prepared by us. The scores obtained from the answers given to the SMA knowledge level questions were converted into a 100-point scoring system and the total score was obtained.