Transkateter aort kapak implantasyonu (tavi) veendovasküler aort anevrizma tamiri (evar)sonrasında femoral arter giriş yeri tamiri içinperkütan vasküler kapama cihazı (vkc) ilekonvansiyonel açık cerrahi yaklaşımınınkarşılaştırılması
- Tez No: 788262
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YUNUS EMİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada TAVİ ve EVAR'da femoral arter bölgesinin kapatılmasında Perkütan Kapama cıhazı(PKC) ile konvansiyonel Cerrahi Kapama metodları karşılaştırıldı. ÇALIŞMA PLANI: Çalışmaya 01/01/2018 ile 25/12/2019 tarihlerin arasında Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde TAVI ve EVAR uygulanan 112 ardışık hasta (77 erkek , 35 kadın ; ort.yaş: 73,65±8,96 yıl; dağılım, 50-90 yıl) alındı. Femoral arter giriş bölgesi, 79 hastada (%70.5) bir perkütan kapama cihazı, 33 hastada (%29.5) konvansiyonel cerrahi ile kapatıldı. Bu hastalar femoral arter giriş yeri Perkutan Kapama Cıhazı yada acik cerrahi kapama metodların kullanılıp kullanılmadığına bağlı olarak gelişen vasküler komplikasyonlar, girişim tekrarı, yoğun bakım ve hastane yatış süresi açısından değerlendirildi. BULGULAR: Perkütan Kapama grubuna kıyasla, anlamlı düzeyde daha yüksek sayıda konvansiyonel cerrahi hastasında vasküler komplikasyonlar görüldü (p=0.012)ve bu hastalarda ikincil vasküler girişim [ cerrahi girişim 6 (%17) ve perkütan balon/greft stent anjiyoplasti 10 (%28)] gerekti. Vasküler Komplikasyon içerisinde konvasyonel cerrahi kapama grubunda anlamlı düzeyde daha yüksek sayıda minor vasküler komplikasyon görülürken ( p=0.024) major vasküler komplikasyon için iki grup arasında anlamlı fark saptanmamıştır . Ayrıca, konvansiyonel cerrahi grubunda minor ve major fark etmeksizin toplam hematom oluşumu ( p=0,001) ve BARC TİP 3'teki kanama (p=0,008) daha fazla izlenmiştir. Bununla birlikte, konvansiyonel cerrahi grubunda enfeksyon/antibiyotik kullanımı daha fazla (p=0.001), entübe olarak kalış süresi (p=0.030) ve yoğun bakımda yatış süresi (saat; p=0.014) daha uzundu. Öte yandan konvansiyonel cerrahi hastalarına kıyasla, perkütan kapama cihazı hastalarında yapılan toplam işlem(TAVİ/EVAR) süresi daha uzun (p=0,009 ) saptandı. Perkütan Cıhaz Kapama grubunda oluşan Vasküler Komplikasyon(VK) ve Kanamalar kadın cinsiyeti(p=0,008), hipertansyon(p=0,036) ,sigara içme (p=0,036), ilio-femoral kalsifikasyon, iliofemoral tortuozite, iliofemoral arteriyel çapı(MAD) ve CFA derinliği ile ilişkilendirilmiştir. TAVİ ile EVAR kıyasladığımızda TAVİ hastalarında Cerrahi kapama grubunda minör vasküler komplikasyon görülme oranı, perkütan kapama grubundakilerden daha yüksek saptanmış (p=0,007; p4 mm CFA derinliği perkütan VKC kullanımı sonrasında oluşan komplikasyonlar ile ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, we compared Percutaneous Vascular Closure Device (VCD) and conventional surgical closure methods for the closure of femoral artery following TAVI and EVAR. METHOD: The study included 112 patients (77 males, 35 females; mean age: 73.65±8.96 years; ranging from 50 to 90 years old) who underwent TAVI and EVAR at İstanbul Kartal Koşuyolu High Specialisation, Education and Research Hospital between 01/01/2018 and 25/12/2019. The femoral artery access site was closed by use of percutaneous closure device in 79 patients (70.5%) and conventional surgery in 33 patients (29.5%). RESULTS: When compared to the Percutaneous Closure group , a higher number of conventional surgery patients had vascular complications (p=0.012) and additional vascular intervention [surgical intervention 6 (17%) and percutaneous balloon/graft stent angioplasty 10 (28%)] were required in these patients. Among vascular complications there was a significantly higher number of minor vascular complications in the surgical closure group (p=0.024) . However no significant difference was seen in the overall vascular complications as well as major vascular complications between the two groups. In addition, overall hematoma formation (p=0.001) and BARC type 3 bleeding (p=0.008) were more common in the conventional surgery group. Moreover, the conventional surgery group was associated with more infection/antibiotic use (p=0.001), longer duration of intubation (p=0.030) and longer intensive care unit stay ( p=0.014). On the other hand, compared to conventional surgery group, the duration of the procedure (TAVİ/EVAR) was longer in the percutaneous closure device group (p=0.009). Among patients treated with Percutaneous Closure Device (VCD) , the risk factors for the occurrence of vascular Complication (VK) and hemorrhages were : female sex (p=0.008), hypertension (p=0.036), smoking (p=0.036), ilio-femoral calcification, iliofemoral tortuosity, iliofemoral arterial diameter (MAD) and CFA depth. When we compared TAVI and EVAR, the incidence of minor vascular complications among TAVİ patients was higher in the surgical closure group than in the percutaneous closure device group (p=0.007; p4 mm have been associated with complications after the use of percutaneous VCD.