Gebelerde 25-oh vitamin D ve kalsiyum seviyelerinin preeklampsi riski ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of 25-OH vitamin D and calcium levels and the risk of preeclampsia in pregnancy
- Tez No: 788264
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, gebelikte 25-hidroksi vitamin D3 [25(OH)D] ve kalsiyum ( Ca) seviyelerinin preeklampsi riski ile ilişkisini araştırmaktır. Bu çalışmaya, Mayıs-Aralık 2022 tarihleri arasında hastanemize başvuran 97 preeklamptik gebe ve 97 sağlıklı, normotansif gebe dahil edildi. Tüm gebelerin demografik ve gebelik özellikleri kaydedildi. Preeklamptik gebelerden ve kontrol grubundan benzer haftalarda alınan serum örneklerinde kalsiyum (Ca) ve 25-hidroksi vitamin D3 [25(OH)D] düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the association of maternal serum 25-hydorxy Vitamin D3 [25(OH)D] and calcium ( Ca) concentrations with preeclampsia during pregnancy. This case-control study population included 97 preeclamptic and 97 healty, normal pregnant women who applied to our hospital between 05-12.2022. Demographic and pregnancy characteristics of all pregnant women were recorded. Calsium (Ca) and 25-hydroxy vitamin D3 [25(OH)D] levels in blood samples taken from preeclamptic women and control group at similar gestational weeks were collected and analysed.