Astımlı çocuklarda alerjen immünoterapinin hastalık şiddeti ve yaşam kalitesi üzerine olan etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of allergen immunotherapy on disease severity and quality of life in children with asthma
  1. Tez No: 788266
  2. Yazar: CEREN ÖREN ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET HALUK AKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Astım ve alerjik rinit (AR) toplumda en sık görülen kronik solunum yolu hastalıklarıdır. Zaman zaman alevlenmelerle giden bu hastalıklarda, inhale kortikosteroidler (İKS), lökotrien reseptör antagonistleri (montelukast sodyum, MNL) ve endikasyonu olan hastalarda alerjen immünoterapi (AİT) tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır. Çalışmamızda astımla birlikte AR olan hastalarda tedavi alternatiflerinin (AİT, İKS ve MNL) hastalık şiddetine ve yaşam kalitesine olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntemler: Bu tez çalışmasında, İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi, Çocuk İmmünolojisi ve Alerji polikliniğinde takip edilen 5-18 yaş arası toplam 110 hastanın verileri retrospektif olarak taranmıştır. Öncelikle hastaları AİT uygulanan (Grup-1, AİT grubu, N:50), İKS verilen (Grup-2, İKS grubu, N:30) ve MNL alanlar (Grup-3, MNL grubu, N:30) olarak sınıflandık. Hastalık şiddeti [Total Astım Semptom Skoru (TASS), Total Rinit Semptom Skoru (TRRS), Visual Analog Skala (VAS)] ve yaşam kalitesi açısından [Pediatrik Astım Yaşam Kalitesi Anketi (PAQLQ) ve Pediatrik Rinokonkonktuvit Yaşam Kalitesi Anketi (PRQLQ)] birinci, üçüncü ve beşinci yıllara ait verileri önce grup içinde sonra gruplar arası karşılaştırmalar yaparak değerlendirdik. Bulgular: Hastalarımızın yaş ortalaması 8,2 ± 3,0 yıl ve 68'i erkekti.
Özet (Çeviri)
Introduction: Asthma and allergic rhinitis (AR) are the most common chronic respiratory diseases in the population. In these diseases, which generally go with exacerbations, inhaled corticosteroids (ICS), leukotriene receptor antagonists (montelukast sodium, MNL) and allergen immunotherapy (AIT) are among the treatment options. In our study, we aimed to investigate the effects of treatment alternatives (AIT, ICS and MNL) on disease severity and quality of life in patients with asthma and AR. Materials and methods: In this study, totally 110 patients between 5-18 years old coming for follow up to İstanbul Health Science University Kanuni Sultan Süleyman Hospital Pediatric allergy and immunology clinic was scanned retrospectively. First of all, we classified the patients as AIT administered (Group-1, AIT group, N:50), ICS given (Group-2, ICS group, N:30) and MNL patients (Group-3, MNL group, N:30). Datas obtained at first, third and fifth years after threatments in terms of disease severity [Total Asthma Symptom Score (TASS), Total Rhinitis Symptom Score (TRRS), Visual Analog Scale (VAS)] and in terms of quality of life [Pediatric Asthma Quality of Life Questionnaire (PAQLQ) and Pediatric Rhinoconjunctivitis Quality of Life Questionnaire (PRQLQ)] compared as between and intergroups. Results: The mean age of our patients was 8.2 ± 3.0 years and 68 were male. In terms of disease severity, the mean values of the first, third, and fifth years of the scores were found in Group-1 for TASS [(5.9 ± 3.3), (3.4 ± 1.8) and (1.7 ± 1), respectively).