Preeklampsi tanılı gebelerde pentraxin 3 düzeyi ve preeklampsinin şiddeti ile ilişkisi
Pentraxin 3 level in pregnant women diagnosed with preeclampsia and its relationship with the severity of preeclampsia
  1. Tez No: 788270
  2. Yazar: GÜNEŞ TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT MUHCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Amaç: Preeklampsi(PE), 20. gebelik haftasından sonra gelişen; tansiyon yüksekliği(≥140/90mmHg) proteinüri ile karakterize bir gebelik komplikasyonudur. PE, intrauterin gelişme geriliği, eklampsi, inme, fetal distress, oligohidroamniyoz gibi birçok komplikasyona sebep olabilmektedir. Preeklampsi tanı ve takibinde birçok belirteç denendi. Pentraxin 3 çoğunlukla endotel hücreleri, monosit, makrofaj ve düz kas hücreleri tarafından üretilen bir uzun pentraxin türevidir. Pentraxin 3 bir inflamatuar marker olması sebebi ile bazı hastalıkların tanısında ve takibinde kullanılabilmektedir. Daha önce yapılan çalışmalarda, preeklampsi tanısı alan hastalar da pentraxin 3 düzeyinin yükseldiği izlendi. Biz de, prospektif yapacağımız bu çalışmamızda, preeklampsi hastalarında pentraxin 3 düzeyini ve preeklampsi şiddeti ile ilişkisini belirlemeyi planladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran, 18-45 yaş arasında 22 hafta üzeri gebeliği olan, toplam 100 gebe dahil edildi. 50 preeklampsi hastası çalışma grubunu oluştururken 46 normotansif sağlıklı gebe kontrol grubumuzu oluşturmaktadır. Kontrol grubundan 4 hasta dış merkezde doğum olması ve bilgilerine erişilememesi nedeniyle çalışma dışı bırakıldı. Hastalarımıza preeklampsi tanısı ACOG tanı kriterlerine uygun olarak konuldu. Bulgular: Yaşları 18 ile 45 arasında değişen toplam 100 gebe değerlendirmeye alındı. Toplam yaş ortalaması 29,7±6,0 idi. Pentraxin 3 düzeyi preeklampsi tanısı konulan grupta ortalama 5,9±1,8 Ng/Ml, kontrol grubunda ortalama 2,8± 0,8 Ng/Ml bulundu. Elde edilen Pentraxin 3 düzeyleri birbiri ile karşılaştırıldığında; preeklampsi olan grupta Pentraxin 3 (ng/mL) kontrol grubundan anlamlı (p ≤ 0.05) olarak daha yüksekti. Preeklampsi ve kontrol grubu olan hastaların ayrımında Pentraxin değerinin anlamlı [eğri altı alan 0.992 (0.979-1.000)] etkinliği gözlendi. Sonuç: Sağlıklı ve preeklampsi olan hastaların ayrımında Pentraxin 3 4.16 cut off değerinin anlamlı [eğri altı alan 0.969(0.928-1.000)] etkinliği gözlendi. Preeklampsi hastalarında saptanan Pentraxin 3 düzeylerinde artış istatistiksel olarak anlamlı bulunup; Pentraxin 3'ün ikinci ve üçüncü trimester gebelerde preeklampsi değerlendirmesinde kullanılabilir olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Preeclampsia (PE) is a complication of pregrancy which occurs after 20 gestational weeks and characterized by high blood pressure (140/90), proteinuria. PE can cause several other complications like intrauterine growth restriction, eclampsia, stroke, fetal distress and oligohydramnios. There are multiple predictors in trials for diagnosis and follow-up of preeclampsia. Pentraxin 3 is a long derivative pentraxin which is commonly produced by endothelial cells, monocytes, macrophages and smooth muscle cells. Pentraxin 3 can be used for diagnosis and follow-up for some diseases because its an inflammatory marker. In previous trials, pentraxin 3 levels are seen as increased in preeclampsia patients. We want to determine pentraxin 3 levels and its association with preeclampsia severity in our prospective study. Material and Method: This study included 100 patients which are admitted to Ümraniye training and research hospital, Obstetrics and Gynecology Clinic, in between 18 and 45 years old and have a pregnancy over 22 gestational weeks. Our study group is consists of 50 preeclampsia patients and our control group is consists of 46 normotensive healthy pregnant women. 4 patients from our control group is dismissed from our study because they gave birth in other clinics and we couldnt get their information. Preeclampsia diagnosis for our patients are given by the diagnosis criteria of ACOG. Results: Total 100 pregnant women between 18 and 45 years old are included. Total age average is 29,7 ± 6,0. Average Pentraxin 3 level in preeclampsia patients is 5,9± 1,8 Ng/Ml, in control group is 2,8± 0,8 Ng/Ml.