Kolonoskopi sedasyonunda propofole ketamin veya fentanil ilavesi: Retrospektif bir karşılaştırma
Addition to propofol ketamine or fentanil in colonoscopy sedation: a retrospective comparison
  1. Tez No: 788269
  2. Yazar: YUNUS EMRE ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN UZMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş: Kolonoskopi kolorektal hastalıkları tanı ve tedavisinde büyük önem arz etmektedir. Uygun bir sedasyon sağlanması işlemin başarısını, hastanın güvenliğini ve konforunu artırmaktadır. Amaç: Kolonoskopi girişimlerinde propofol sedasyonuna ketamin veya fentanil ilavesinin yan etkileri, sedasyon özellikleri ile hasta ve endoskopist memnuniyeti üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Tasarım: Retrospektif karşılaştırma. Yöntem: Çalışma; Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı alındıktan sonra Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Mart 2022 -Aralık 2022 tarihleri arasında endoskopi ünitesinde kolonoskopi uygulanan hastalar üzerinde gerçekleştirildi. Hasta verileri bilgisayar temelli hastane kayıt sistemi ve hasta dosyalarından elde edilerek retrospektif olarak gerçekleştirildi. Sedasyonda kullanılan ilaçlara ve uygulanan sedasyon protokolüne göre hastalar propofol 1 mg/kg ve ketamin 0.5 mg/kg (grup PK) ve propofol 1 mg/kg ve fentanil 1 µg/kg (grup PF) olarak iki gruba ayrıldı. Endoskopi ünitesinde tüm hastalara sedasyon protokolünden bağımsız olarak şunları içeren standart rutin monitörizasyon uygulanmaktadır: Noninvaziv kan basıncı (NIKB), elektrokardiyografi (EKG), periferik oksijen satürasyonu (SpO2), bispektral indeks sokoru (BIS). Veri toplanması ve veri kaydı; Hasta özellikleri,yaş, ağırlık, boy, vücut kitle indeksi (VKİ), Amerikan Anestezistler Derneği (ASA) sınıfı, yandaş hastalıklar, propofol tüketimi ve prosedür ile ilişkili süreler endoskopi süresi, spontan göz açma süresi, derlenme zamanı kaydedildi. NIKB, kalp hızı (KH) ve periferik oksijen satürasyonu (SpO2) verileriyle kardiyorespiratuar yan etkiler değerlendirildi. Apne: 30 sn den uzun süren solunum durması, hipoksemi: ek oksijene rağmen SpO2 < 95%, hipotansiyon: Ortalama arter basıncında (OAB) % 20'den fazla düşüş veya sistolik kan basıncı < 90 mmHg, bradikardi: KH < 60/dak, aritmi ve ST değişiklikleri. Ayrıca endoskopi sırasında hastada hareket varlığı, işlem sonrası bulantı/kusma varlığı da incelendi. Girişim sonrası değerlendirme: Standart olarak sedasyon sonrası hastanın uyanıklık durumu modifiye Aldrete skoru ve taburculuk öncesi hastanın sedasyondan duyduğu memnuniyet (4 ölçekli skala ile; 1=kötü, 2=yetersiz, 3=iyi, 4=mükemmel), işlem öncesi ve sonrasındaki ağrı düzeyini, girişim sırasında duyduğu rahatsızlık incelendi. (100 mm ölçekli visüel analog skala ile). Ayrıca endoskopist memnuniyeti de 4 ölçekli skala ile değerlendirildi. Bu değişkenlere ait veriler de hasta dosyalarından kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Background: Colonoscopy is of great importance in the diagnosis and treatment of colorectal diseases. Providing an appropriate sedation increases the success of the procedure, the safety and comfort of the patient. Aim: We aimed to compare the side effects, sedation properties and effects of ketamine or fentanyl addition to propofol sedation on patient and endoscopist satisfaction in colonoscopy procedures. Design: A Retrospective comparison. Methods: After the approval of Sultangazi Haseki Training and Research Hospital Clinical Research Ethics Committee, it was performed on patients who underwent colonoscopy in the endoscopy unit at Sultangazi Haseki Training and Research Hospital between March 2022 and December 2022. Patient data were obtained from the computer-based hospital registry system and patient files and performed retrospectively.Patients were divided into two groups as propofol 1 mg/kg and ketamine 0.5 mg/kg (group PK) and propofol 1 mg/kg and fentanyl 1 µg/kg (group PF) according to the drugs used in sedation and the sedation protocol applied. In the endoscopy unit, regardless of the sedation protocol, standard routine monitoring is applied to all patients, including: Noninvasive blood pressure (NIBP), electrocardiography (ECG), peripheral oxygen saturation (SpO2), bispectral index score (BIS). Data collection and data recording; Patient characteristics (age, weight, height, body mass index (BMI), American Society of Anesthesiologists (ASA) class, co-morbidities), propofol consumption, and procedure-related times (endoscopy time, spontaneous eye opening time, recovery and discharge time) were recorded. Cardiorespiratory side effects were evaluated with NIBP, heart rate (HR) , and SpO2 data. Apnea: respiratory arrest lasting longer than 30 seconds, hypoxemia: SpO2 < 95% despite supplemental oxygen, hypotension: more than 20% decrease in mean blood pressure or systol arrhythmia and ST changes. In addition, the presence of movement in the patient during the endoscopy and the presence of nausea/vomiting after the procedure were also examined. Post-interventional evaluation: As a standard, the patient's wakefulness status after sedation, modified Aldrete score, and the patient's satisfaction with sedation before discharge (with 4 scales; 1=poor, 2=insufficient, 3=good, 4=excellent), pain level before and after the procedure. , discomfort during the intervention was examined. (with 100 mm scale visual analog scale). In addition, endoscopist satisfaction was evaluated with a 4-scale . Data for these variables were also recorded from patient files.