Gestasyonel diabet mellitus tanılı gebe ve normal sağlıklı gebe kadınlarda maternal serumda zinc ALPHA-2 glycoprotein düzeylerinin kıyaslanması ve insülin direnci ile ilişkisinin araştırılması
Comparison of zinc ALPHA-2 glycoprotein levels in maternal serum and investigation of its relationship with insulin resistance in pregnant and normal HEALTHY pregnant women diagnosed with gestational diabetes mellitus
  1. Tez No: 788271
  2. Yazar: AZAMAT GURBANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT MUHCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmamızda gebelik üçüncü trimesterinde annede serum Zinc alpha-glycoprotein (ZAG) düzeylerinin Gestayonel diabetus mellitus (GDM) üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada Eylül 2022-Aralık 2022 tarihleri arasında hastanemizin kadın hastalıkları ve doğum kliniğine başvurmuş ve son trimesterında maternal periferik kanda zinc alpha-2 glycoprotein düzeyine bakılan GDM ön tanılı gebeler ile aynı dönemde takip ettiğimiz normal sağlıklı gebeler olmak üzere toplam 90 hasta dahil edildi. Çalışma prospektif olarak planlandı.Çalışma grubundaki hastaların yaş, maternal yaş, boy, kilo, BKI, gebelikte alınan kilo, Oral glukoz tolerans testi 75 (OGTT-75) sonuçları, total kolesterol, HDL, LDL, TG, CRP, HbA1c, HOMA-IR ve benzer gebelik haftalarda maternal periferik kanda zinc alpha-2 glycoprotein değerlerine bakıldı. GDM ve normal sağlıklı gebeler olarak iki gruba ayrıldı. Bu değişkenler ve ZAG düzeyi vaka ve kontrol grupları arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 29 (yaş arası aralığı 18-39) iken, GDM grubunun yaş ortalaması 29 ve kontrol grubunun ise yaş ortalaması 28 olarak hesaplanmıştır. GDM grubunda ortalama ZAG değeri 18,09 µg /ml olarak belirlenirken, kontrol grubunda 16,2 µg /ml olarak saptandı. Gruplar arasında ortalama ZAG düzeyi, total kolesterol, LDL, CRP, HbA1c, BKİ ve HOMA-İR istatistiksel olarak anlamlı fark görülmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: In this study, it was aimed to investigate the effect of maternal serum zinc alpha-2 glycoprotein (ZAG) levels on GDM in the last trimester of pregnancy. Material and method: In this study, a total of 90 healthy pregnant women with GDM who applied to the obstetrics clinic of our hospital between September 2022 and December 2022 were included prospectively by measuring ZAG in the peripheral blood. Patients' age, maternal age, height, weight, BMI, weight gained during pregnancy, Oral glucose tolerance test 75 results, total cholesterol, HDL, LDL, TG, CRP, HbA1c, HOMA-IR and similar gestational weeks of the patients in the study group ZAG values were were recorded. The patients included in the study were divided into two groups according to GDM and control group status. Variable parameters were compared according to the groups. Results: While the mean age of the patients included in the study was 29 (range 18-39), the mean age of the GDM group was 29 and the mean age of the control group was 28. While the mean ZAG value was determined as 18.09 µg /ml in the GDM group, it was determined as 16.2 µg /ml in the control group. There was no statistically significant difference between the groups in the mean ZAG level, total cholesterol, LDL, CRP, HbA1c, BMI and HOMA-IR (p>0.05).