Niğde ekolojik koşullarında farklı sulama seviyelerinin ve doğal gübre kullanımının lavanta (Lavandula officinalis) bitkisi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of different irrigation levels and natural fertilizer use on lavender (Lavandula officinalis) plant in Niğde ecological conditions
  1. Tez No: 788277
  2. Yazar: HASAN ERTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi'nin uygulama ve araştırma arazisinde 2020-2021 yıllarında 2 yıl süreli olarak yürütülmüştür. Araştırmada Lavandula officinalis bitkisinin Niğde ili ekolojik koşullarında farklı sulama seviyelerinin ve 2 farklı doğal gübre ile gübresiz (kontrol) uygulaması yapılarak bitki gelişimine etkisi belirlenmiştir. Gübrelemenin birinci (1) uygulamasında normal çiftlik koşullarında elde edilmiş büyükbaş hayvan gübresi kullanılmıştır. İkinci (2) uygulamada ise mikro elementçe zenginleştirilmiş (Sütaş süt fabrikası süt sığırcılığı çiftliğinde elde edilmiş büyükbaş hayvan gübresi) hayvan gübresi kullanılmıştır. Sonuncu da kontrol denemesi olarak gübresiz uygulama konusu seçilmiştir. Araştırma, sulama konularında 4 farklı sulama seviyesinde (S1: %100 sulama, S2: %66 sulama, S3: %33 sulama ve S4: %0 sulama) tesadüfi bloklar deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırma sonucunda elde edilen veriler incelendiğinde, gübreleme ve sulama seviyelerinin lavantanın fizyolojik gelişimine etkileri gözlemlenmiştir. Araştırmada, elde edilen veriler doğrultusunda, Niğde bölgesi için doğal gübre kullanımının ve farklı sulama miktarının bitki gelişimine etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır. Niğde bölgesi için gövde çapı, anadal sayısı ve bitki çapı önemliyse normal hayvan gübresi, sap uzunluğu, dal sayısı (çiçek) ve bitki boyu önemliyse mikro elementçe zenginleştirilmiş (Sütaş) gübrenin daha uygun olduğu saptanmıştır. Sulama seviyeleri açısından ise birçok parametrede S1, S2 ve S3 istatistiki olarak aynı grup içinde yer aldığı için sulama tasarrufunu göz önüne alarak S3 (%33) kısıntılı sulama seviyesi tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Experimental implementations of this research were carried out in the application and research field of Niğde Ömer Halisdemir University Faculty of Agricultural Sciences and Technologies between 2020-2021. In the study, the effect of Lavender (Lavandula officinalis) on plant growth was investigated by applying two different natural fertilizers and fertilizer-free (control) at different irrigation levels in the ecological conditions of Niğde province. In the first implementation, bovine manure obtained under normal farm conditions was used as fertilizer. The second fertilizer experiment was carried out with dairy cattle manure enriched with microelements (cattle manure obtained from Sütaş dairy cattle farm). In the last stage of the experimental implementations, fertilizer-free application was made as a control trial. In the irrigation-related part of the experiment, random blocks were applied in three replications at four different irrigation levels (100% irrigation, 66% irrigation, 33% irrigation, 0% irrigation). According to the results of the research, it was determined that the use of natural fertilizers and different irrigation amounts for the Niğde province had an effect on the development of Lavender. According to the findings obtained as a result of the experiment, it has been determined that the use of normal cattle fertilizer is more effective if parameters such as stem diameter, number of main branches and plant diameter are important in lavender cultivation. On the other hand, if parameters such as stem length, number of branches (flowers), and plant height are important, it has been determined that the use of fertilizer enriched with microelements (Sütaş fertilizer) is more appropriate in lavender cultivation. According to the evaluations made in terms of irrigation levels, since S1, S2 and S3 are statistically in the same group in many parameters, S3 (33%), that is, the limited irrigation level, was recommended considering the irrigation savings.