Aşırı aktif mesane ve bağlanma: Emosyon regülasyonunun aracı rolü
Overactive bladder and attachment: The mediator role of emotional regulation
- Tez No: 788289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Aşırı aktif mesane (AAM) etiyolojisi netlik kazanmamıştır, son yıllardaki çalışmalar psikolojik faktörlere odaklanmaktadır. AAM ve psikolojik faktörler arasındaki ilişkiler son zamanlarda ön plana çıkan araştırma alanlarındandır. Biz de araştırmamızda tıp fakültesi öğrencileri popülasyonunda AAM ile bağlanma stilleri, emosyon regülasyonu, kaygı ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemeyi ve bağlanma ile AAM arasında emosyon regülasyon zorluklarının aracı rolünü incelemeyi amaçladık. Metod: Araştırma Haziran 2021 ve Aralık 2021 tarihleri arasında yürütülen kesitsel ve korelasyonel nitelikteki bir epidemiyolojik çalışmadır. Araştırmamızın evrenini Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenimine devam eden ve çalışma için gönüllü olan tüm öğrenciler oluşturmuş (n=1093), ancak 572 öğrenciye ulaşılabilmiştir. 19 kişi çalışmayı kabul etmeme, aktif idrar yolu enfeksiyonu semptomları ve böbrek taşı hastalığı nedenleriyle çalışma dışı bırakılmıştır. Araştırmamıza dahil olan kişi sayısı toplam 553'tür. Katılımcılar Sosyodemografik ve Klinik Veri Formu, Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri, Aşırı Aktif Mesane Sorgulama Formu (OAB V8), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form (DDGÖ-16), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II (YIYE-II) formlarını öz bildirim olarak doldurdular. Önceki epidemiyolojik çalışmalar baz alınarak OAB V8 formundan ≥8 alanlar AAM,
Özet (Çeviri)
The etiology of overactive bladder (OAB) is not clear, recent studies have focused on psychological factors. The relationships between OAB and psychological factors are among the research areas that have come to the fore recently. In our study, we aimed to examine the relationship between OAB and attachment styles, emotion regulation, anxiety and depression levels and to examine the mediating role of emotion regulation difficulties between attachment and OAB in the population of medical students. Method: The research is a cross-sectional and correlational epidemiological study carried out between June 2021 and December 2021. The universe of our research consisted of all students who continued their education at Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine and volunteered for the study (n=1093), but 572 students could be reached. 19 people were excluded from the study due to their refusal to accept the study, symptoms of active urinary tract infection and kidney stone disease. The total number of people included in our research is 553. Participants filled out the Sociodemographic and Clinical Data Form, Beck Anxiety Scale, Beck Depression Inventory, Overactive Bladder Questionnaire (OAB V8), Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), Experiences in Close Relationships-Revised (ECR-R) forms as self-reports. Based on previous epidemiological studies, those with OAB V8 form ≥8 were grouped as OAB, and those with