İnsülin kullanan diyabetik hastalarda insülin kalem kullanma davranışları ve insülin israfı
Behavior of pen usage and insulin wastage of diabetic patients using insulin
  1. Tez No: 788288
  2. Yazar: HATİCE KEVSER İYNEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERUN TANER ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Bu çalışmada Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları ile Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Klinikleri'ne başvuran, Tip 1 ve Tip 2 DM tanılı olup, subkutan insülin tedavisi alan hastaların, insülin kalem kullanım davranışlarını tespit etmek ve mevcut insülin israfı ile eğitim durumu ilişkisini değerlendirmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Tip 1 veya Tip 2 DM tanısı olan, subkutan insülin kalemi veya insülin pompası kullanan hastalardan çalışmaya katılmayı kabul eden 406 hasta dahil edildi. Bu hastalarla yüz yüze görüşülerek bir form doldurulup anket çalışması yürütüldü. Form doldurma süreci araştırmacı tarafından yapıldı. Hastanın kliniğe başvuru tarihinden önceki 6 aylık bir döneme ait kan ve idrar sonuçları değerlendirildi. Bulgular: Kalem kullanım davranışları sorgulandığında, hastaların 131 (%32,3) tanesi kalemde kalan dozu uygulayıp, yeni kalemden eksik dozu tamamlamaktadır. 36 (%8,9) hasta kalemde kalan doz kadar insülin uygulamakta olup, reçete edilenden daha düşük dozda insülin almaktadır. 239 (%58,9) hasta ise eski kalemi atıp, dozun tamamını yeni kalemden uygulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the insulin pen usage behaviors and to evaluate the relationship between current insulin wastage and educational status in patients with Type 1 and Type 2 Diabetes Mellitus (DM) who were prescribed subcutaneous insulin in Health Sciences University, Ankara Atatürk Sanatoryum Training and Research Hospital Internal Medicine, Endocrinology and Metabolism Diseases Clinics. Materials and Methods: 406 patients diagnosed with Type 1 or Type 2 DM using insulin prefilled pen or insulin pump were included in the study. A questionnaire was given to the patients during face-to-face interviews. The forms were filled in by the same researcher according to the patients' answers. The blood and urine laboratory results of the last 6 month period before the patient's admission to the clinic were evaluated. Results: Insulin usage characteristics for prefilled pens were categorized in 3 groups; group 1: 131 (32.3%) of the patients applied the remaining dose in the pen and completed the inadequate dose from the new pen, group 2: 36 (8.9%) patients administered only the remaining dose in the pen and did not use a new pen to complete the insulin dose, group 3: 239 (58.9%) patients discarded the old pen and applied the entire dose from the new pen.