Tekirdağ Merkez İlçesi'ne bağlı köylerde eğitimde modernleşme eğilimlerinin belirlenmesi
Determination of modernization trends in education in Tekirdağ's Villages
- Tez No: 78829
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Tekirdağ Mekez İlçesine Bağlı Köylerde Eğitimde Modernleşme Eğilimlerinin Belirlenmesi Tekirdağ Sulbiye Ebru BEKAROĞLU Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı Türk toplumunun sosyal yapısının değişmesinde en önemli araç eğitimdir. Köydeki eğitim bazı zorluklarla karşı karşıya bulunmakta ve bunlar verimi düşüren sebepler olarak düşünülmektedir. Eğitimin kurumsallaşması için de“Okullar”kurulmuştur. Köylerin ekonomik ve toplumsal kalkınmasının gerçekleşmesi için gerekli sayıda ve nitelikte insan gücü yetiştirilmesi eğitimle oluşur. Ülkemizde ilk nüfus sayımı 1927, ikincisi 1935 yılında yapılmıştır. 1927 yılında 13.648.000 olan ülke nüfusunun, Cumhuriyet kurulduğu 1923 yılında 12 milyon dolayında olduğu tahmin edilmektedir. Bu nüfusun %90'dan fazlası köylerde yaşıyordu. Bunun da %90'dan fazlası okuma yazma bilmiyordu. Çünkü okul yoktu, öğretmen yoktu. 1935 yılında yapılan nüfus sayımında TEKİRDAĞ'da erkeklerin %34.86'ı kadınların ise %15.75'i okuma yazma bilirken, 1990 nüfus sayımında bu oran erkeklerde %91.73'e kadınlarda %81.66'a kadar yükselmiştir. 45 yaşın üzerindekilerin okuma yazma durumu dikkate alındığında bu oran erkeklerde %97'ye, kadınlarda %95'e varmaktadır. Bu araştırmada incelenen TEKİRDAĞ iline bağlı köylerde merkezi okul sayısı 11, taşınan okul sayısı 52'dir. I. Kademede öğrenci sayısı 486, II. Kademede öğrenci sayısı 364 olmak üzere toplam 850 öğrenciye hizmet vermektedir. Taşımalı eğitim sistemine TEKİRDAĞ'da 1991 - 1992 eğitim yılında geçilmiştir. Genelde bir KöydeVI 30'dan daha az öğrenci olduğunda taşımalı eğitim uygulamasına geçilmesi köylerden kentlere olan nüfus göçünün giderek arttığını göstermektedir. TEKİRDAĞ köylerinde aile başkanları ve eşlerinin daha genç ve daha yaşlı kişilerden oluştuğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre aile başkanlarının büyük bir kesimi %66.7'si ve eşlerinin %82.9'nun 31 - 50 yaş gurubundadır. Bu yaş gurubundaki bireylerin çocuklarının büyük bir bölümü ilkokul veya ortaokula devam etmektedir. Köylerde genel olarak kadınların %82.9'nun 15-20 yaş arasında, erkeklerin %53.3'nün 21 - 25 yaşları arasında evlendiği görülmüştür. Buna göre köy kadınlarının erkeklere göre daha genç bir yaşta evlenmeleri bir üst kademe eğitimini engellemektedir. Köylerde okuma yazma oranlarının yüksek olmasına karşı kadınlarda okuma yazma oranı az da olsa erkeklere göre düşük olduğu görülmektedir. Lise mezunu ve yüksek okul mezunu erkekler köylerde olmasına rağmen köy kadınlarından lise ve yüksek okul mezununa rastlanmamıştır. Köy kadınlarının genç yaşta evlenmeleri ve ailelerin kız çocuklarına eğitimlerini sürdürmeleri için kente göndermemesi buna neden olmaktadır. Köylerdeki aile başkanları ve köy kadınlarının %50'nin üzerindekilerin İlkokul düzeyinde eğitim görmüş olmalarına rağmen eğitim durumlarından memnun oldukları görülmektedir. Okuma yazma oranının artmış olmasına rağmen bir üst öğretime devam etme isteğinde aynı oranda artış olmamıştır. Bunda kendi istekleri ve köyde devam edecekleri bir üst eğitim kurumunun olmaması önemli bir etken olarak görülmektedir. Buna rağmen aile başkanlarının %58'i erkek çocuklarının %54'ü de kız çocuklarının okuyabildiği kadar okuması arzusundadırlar. Köy kadınlarının %41'i erkek çocuklarının %42'si de kız çocuklarının okuyabildiği kadar okumasını istemektedir. Çocuklarının eğitiminde anne ve baba birlikte etkili olmaktadır. Aile başkanları ve köy kadınlarının okul eğitiminden beklentileri çocuklarının iyi bir meslek edinmesine olanak sağlamaktır. Aile başkanlarının %60'nın köy kadınlarının %59'nun kız çocuklarının mutlaka okula gitmesi gerektiğini düşünmelerine rağmen aile başkanlarının %56'sının köyvn kadınlarının %54'ü çocuklarının dersleri ile ilgilenemedikleri görülmektedir. Bunun nedeni yeterli bilgi ve zamana sahip olmamalarıdır. Köy çocuklarının eğitimi için okulların yeterli düzeyde olduğu görülmüştür. Köydeki halk eğitim faaliyetlerine daha çok kadınların katıldığı ve bunda ki amaçlarının da ailelerine ekonomik katkıda bulunmak olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
vm SUMMARY Masters Thesis Determination of Modernization Trends in Education in Tekirdağ's Villages Tekirdağ by Sulbiye Ebru BEKARO?LU Trakya University, Institute of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics The most important tool in the change of social life of Turkish society is education. In villages education is face to face with some difficulties and these are considered as the factors which decrease the productivity. To make education institutional“schools”are established. The necessary amount of well qualified man power for the economical and social development of villages is possible only with education. The first population census was made in 1927 (13,648,000 people), and the next in 1 935. It is estimated that the young Republic of Turkey had a population of approximately 12 million at its foundation (1923). The earlier population censuses stated that more than 90 % of the general population was living in urban areas. Moreover, more than 90% of these were ignorant, because there were neither necessary schools nor teachers. The census in 1935 pointed out that only 34.26% of the men and 15.75% of the women in Tekirdağ were literated. In 1990 according to the statistics, these percentages reached to 91.73 in man, and 81.66 in woman. As we pay attention to the ages under 45, illeterated percentage diminished to 3-5. This study in Tekirdağ villages shows that 66.7% of the head of the family members and 82.9 % of their pairs are between 31 and 50. Their children usually attend to primary school.IX The marriage age of 82.9% of the women is 15 to 20, and for the 53% of the man is 21 to 25. This facts clears that, marriage in the young ages is an obstacle for the further education of the women. There is a conflict; although literation is high in villages, the percentage of educated women is low. Furthermore, as opposed to man, there wasn't high educated women in villages. The cause of this problem is early age marriages and families pessimistic behavior towards the education of their daughters in towns. Although only 50 % of the adults have an educational level of primary school, they are pleased of this. Eventhough there is a trend towards illeteration there isn't an increase in the demand of further education. The main reason for this can be lack of presence of further educational institutes. 58 % of the head of the families with further education for their sons and 54% for their daughters. On the other hand 41% of the mothers agree to the unlimited education for their sons, and 42% of the mothers for their daughters. The main expectation from the education for their children, families wish a good job and future. Although, most of the parents allows their daughters for education, they cannot contribute to the home education of the children. The main reason is lack of knowledge and time. Finally, this study states, in Tekirdağ villages present schools meet the educational needs of the children's. And it can state that with the powerful reinforcement of the statistics, there is a year by year increasing trend towards the higher educational levels.