Türkiye'de tarım sigortaları ve hasar organizasyonu
Agricultural insurance and claim orghanisation in Turkey
  1. Tez No: 78830
  2. Yazar: ESMA MAHA ERTEK ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKI İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE'DE TARIM SİGORTALARI VE HASAR ORGANİZASYONU E. Maha ERTEK ÜNAL Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. I. Hakkı İNAN 1998, Sayfa: 99 Jüri: Prof. Dr. I. Hakkı İNAN Jüri: Doç. Dr. Hasan GÜNGÖR Jüri: Yrd. Doç. Dr. Okan GAYTANCIOĞLU Bu tez, başlıca, Türkiye'de tarım sigortalarının nasıl uygulandığını, sigortanın içeriğini, hasar organizasyon ağının nasıl yürütüldüğünü, hasar işlemleri yürütülürken karşılaşılan sorunları ve çözüm önerilerini kapsamaktadır. Tarımın, Türkiye ekonomisi açısından önemi ve tarım kesiminin güvenceye alınması, sigorta kapsamında değerlendirilerek yapılmıştır. Bu değerlendirme, tarım sigortası yapan onbir şirket ve hasar organizasyonunu yürüten Tarım Sigortaları Vakfı'ndan verilerin elde edilmesiyle sağlanmıştır. Türkiye'de ekili alanların sadece %2'si sigortalıdır ve Türkiye'de çiftçi kesimi için devlet korumacılığı, dekar başına sadece 4$'dır. Tarım sigortalarının Türkiye'de gelişebilmesi, hasar işlemlerindeki sorunların çözümlenebilmesi, çiftçilerimizin refah düzeyinin arttırılması ve dolaylı olarak da ülkemiz ekonomisine sağlayacağı katkılar için bazı öneriler aşağıda özetlenmiştir 1- Amaçlanan sağlıklı bir tarım sigortaları sisteminin kurulması için öncelikle tarım ve sigorta konusunda faaliyet gösteren tüm kuruluşların işbirliğinin sağlanması gerekmektedir. Bu çerçevede; - Tarımsal üretim tekniklerini çiftçiye ulaştıran Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, tarımsal üretimdeki riskler ve sigortalanması hakkında çiftçiyi aydınlatarak tarımsal üretimin güvence altına alınmasında etkili çalışmaları yürütmelidir. - Tarım sigortaları konusuna, Ziraat Fakülteleri, Tarım Meslek Liseleri, Veteriner Fakülteleri ve Hayvan Sağlık Meslek Liseleri ders olarak programlarında yer vermelidirler. Ayrıca çiftçi kuruluşlarının yıllık eğitim programlarında da bu konu yer almalıdır. 2- Çiftçi kuruluşları öncelikle sigorta konusunu sahiplenerek kendi tarım sigortaları organizasyonunu kurmalıdır.m 3- Sigorta şirketleri, tarım sigortaları konusundaki faaliyetlerini daha etkin ve yaygın bir biçimde yürütecek çalışmaları yapmalı, gerekli alt yapıyı oluşturmalıdır. 4- Tarım Sigortalarının çok yönlü, etkin ve sürekli bir biçimde uygulanabilmesi için öncelikle bir Tarım Sigortası Yasası çıkarılmalıdır. 5- Tarım Sigortası Yasası'nın çıkarılması ile kaynaklar daha etkin biçimde kullanılacaktır. Dolayısıyla 2090 sayılı yasanın kaldırılması ile 5254 sayılı yasanın da yeniden incelenerek düzeltilmesi gerekmektedir. 6- Tarım sigortalarının gelişmesi ile çiftçinin sigorta bilincinin gelişmesi, giderek çiftçinin ihtiyacı olan sağlık ve sosyal içerikli sigortalara kavuşturulması sağlanmalıdır. ANAHTAR KELİMELER: Tarım Sigortaları Vakfı, Sosyal Sigorta, Hasar Organizasyonu, Çiftçi Kuruluşları, Sigorta Şirketleri.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Thesis of Master AGRICULTURAL INSURANCE AND CLAIM ORGANISATION IN TURKEY E. Maha ERTEK ÜNAL The University of Thrace, The Faculty of Agriculture in Tekirdağ Dept Of Agricultural Ekonomics Advisor Prof. Dr. I. Hakkı İNAN 1998, Pages: 99 Jury: Jury: : Prof. Dr. I. Hakkı İNAN Jury: Doç. Dr. Hasan GÜNGÖR Jury: Yrd. Doç. Dr. Okan GAYTANCIO?LU The main object of this dissertation is to present how Agricultural Insurance has been applied in Turkey. Moreover, we discuss the procedure of the Claim Organisation Network and some solutions to the problems. Considering the significance of agriculture in terms of Turkish Economy, Agricultural Sector income is to be guaranteed. As a result of this, insurance plays an important role at the sector. Our consequences and discussions have been taken from eleven companies making agricultural insurance and Agricultural Insurance Foundation that have data. In Turkey 2 % of arable land is insured and the support of government for farmers is 4 $ per m2. We have some suggestions i to claim procedure problems as follows: 1000 m2. We have some suggestions in order to raise life standards of farmers and some solutions 1- To be able to set up perfectly reasonable agricultural insurance, first of all it needs a good co ordination among all institutions at this sector. 2- It is essential for farmer institutions to establish their own agricultural insurance organisation. 3- Insurance companies should try to propose active facilities as regards agricultural insurance and they should form necessary infrastructure. 4- To apply agricultural insurance effectively and continuously, an agricultural insurance law must be prepared.5- To be able to use the resources effectively it is essential that the Act 2090 to be abolished and the Act 5254 to be revised. 6- The development in agricultural insurance is going to develop farmers conscious. In addition to that farmers should have health and social insurances. KEY WORDS: Agricultural Insurance Foundation, Social Insurance, Claim Organisation, Farmer Institutions, Insurance Companies.