Advanced glycosylated end products (AGEP) düzeylerinin ıntrauterin ınsemination (IUI) başarısını öngörmekteki başarısının değerlendirilmesi
Evaluation of advanced glycosylated end products (AGEP) levels to predict IUI success
- Tez No: 788304
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM UZUNLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Obezite ve infertilite son yıllarda insidansları giderek artan sosyal, psikolojik ve tıbbi açıdan birçok olumsuzluğa sebebiyet veren iki önemli halk sağlığı sorunudur. Advanced Glycosylated End Products (AGEP)'lar da birçok farklı hastalık ve komplikasyonun patofizyolojisinde yer aldığı son yıllarda kanıtlanmaya başlanmış glikozilasyon yolağı son ürünleridir. Biz de çalışmamızda hastanemiz infertilite kliniğine başvuran ve İntrauterin inseminasyon (IUI) uygulanan çiftlerde obez/obez olmayan hasta gruplarında gebelik başarısını predikte eden serumda ve erkek semeninde ölçülen belirli bir AGEP düzeyi var mıdır sorusuna cevap aradık. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Şehir Hastanesi İnfertilite Kliniği'nde Nisan 2021-Haziran 2022 tarihleri arasında infertilite tanısı konan ve IUI işlemi uygulanan 125 çift dahil edilmiştir. Hastaların menstrual siklusun 3.günü FSH, LH, Estradiol, AMH ve Prolaktin değerleri, TSH, serbest T3, T4 seviyeleri ve açlık kan şekeri gibi laboratuvar ölçümleri yapılmış, hastaların yaşları, infertilite süreleri, infertilite nedenleri, eğitim düzeyleri, sistemik hastalık tanılarının (hipertansiyon, diyabet, vaskülopati vb) olup olmaması ve sigara, alkol ve antioksidan/vitamin kullanımı sorgulanmış, boy, kilo, bel, kalça ve tansiyon ölçümleri yapılmış, BMI'ları hesaplanmıştır. Kadın hastalardan sadece kan ve erkek hastalardan kan ile semen örnekleri toplanmış ve bu örneklerde AGEP düzeyleri çalışılmıştır. IUI işlemi sonrası gebelik başarısı ise pozitif betaHcg sonucunun görülmesi esas alınarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmamız neticesinde IUI uygulanan hastalar kadın ve erkek cinsiyette obez/obez olmayan şeklinde incelendiğinde işlem sonrası gebelik başarısı ile kan ve semen AGEP düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Obezite faktörü dışlandığında da benzer şekilde gebelik başarısı ile AGEP düzeyleri arasında anlamı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Fakat semen AGEP düzeyleri ile metabolik sendrom, bozulmuş glikoz toleransı ve HDL düşüklüğü arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Ek olarak erkek infertilitesi tanısı olan hastalarda sperm konsantrasyonları ile kan AGEP düzeyleri arasında negatif bir korelasyon olduğu bulunmuştur. Ayrıca hiç sigara içmemiş hastalarda kan ve semen AGEP değerleri ilginç şekilde daha yüksek, antioksidan ve/veya vitamin kullanan erkeklerde beklenilen şekilde semen AGEP değerleri daha düşük saptanmıştır. İnfertilite nedenleri ile AGEP düzeyleri kıyaslandığında anlamlı olmamakla birlikte endometrioma tanısı olan kadınlardaki AGEP düzeyleri de diğer infertilite nedenlerine sahip kadınlardaki AGEP düzeylerine kıyasla yüksek bulunmuştur. Diğer infertilite nedenleri, hastaların yaşları, infertilite süreleri, laboratuvar değerleri, hipertansiyon, diyabet gibi sistemik hastalık tanıları ve vücut ölçüleri ile AGEP düzeyleri arasında da anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Sonuç: Araştırmamız neticesinde IUI uygulanan obez hastalarda işlem sonrası gebelik başarısını öngörmede kan ve semen AGEP düzeylerinin yetersiz olduğu sonucuna ulaşılsa da metabolik sendrom, bozulmuş glikoz toleransı, HDL düzeyleri, antioksidan/vitamin kullanımı ve sigara içiciliği ile özellikle erkek infertilitesi arasında anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçlar neticesinde kadın infertilitesinde ve obezlerde görülen infertilitede erkek infertilitesine kıyasla gebelik başarısını öngören daha kompleks mekanizmaların ya da parametrelerin rol oynayabileceği düşünülmüştür. Bu nedenle AGEP'lerin kadın infertilitesi üzerine olan etkileri doğrudan saptanamıyor olabilir. Ayrıca hiperglisemi, dislipidemi, oksidatif stres ve antioksidan mekanizmalardan erkek fertilite fonksiyonlarının ve sperm parametrelerinin doğrudan etkilenebildiği, glikozilasyonun bozulduğu erkek infertilitesi olgularında IUI tedavilerine yanıtın diğer hasta gruplarına göre daha iyi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, AGEP, infertilite ve obezite üzerine yapılacak, infertilite patogenezini aydınlatmaya ve infertilite tedavilerinin başarısını arttırmaya yönelik kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyulduğu ve araştırmamızın literatüre bu yönde katkılar sunduğu açıktır.
Özet (Çeviri)
Objective: Obesity and infertility are two important public health problems that have increased their incidence in recent years and cause many negative social, psychological and medical problems. AGEP's are also end products of the glycosylation pathway, which has been proven in recent years to be involved in the pathophysiology of many different diseases and complications. In our study, we sought an answer to the question of whether there is a certain AGEP level measured in serum and male semen that predicts pregnancy success in obese/non-obese patient groups in couples who applied to the infertility clinic of our hospital and underwent Intrauterin Insemination (IUI). Materials and Methods: Our study included 125 couples who were diagnosed with infertility and underwent Intrauterin Insemination (IUI) at the Health Sciences University Ankara City Hospital Infertility Clinic between April 2021-June 2022 Laboratory measurements such as FSH, LH, Estradiol, AMH and Prolactin values, TSH, free T3, T4 levels and fasting blood sugar were performed on the 3rd day of the menstrual cycle. The AGEP, duration of infertility, causes of infertility, education level, the presence of systemic disease (hypertension, diabetes, vasculopathy, etc.) and smoking, alcohol and antioxidant/vitamin use were questioned. Height, weight, waist, hip and blood pressure measurements were made and body mass indexes was measured. Only blood samples from female patients and blood and semen samples from male patients were collected and AGEP levels were studied in these samples. Pregnancy success after IUI was evaluated on the basis of positive betaHcg results. Results: As a result of our research, when the patients who underwent IUI were examined as obese/non-obese in female and male genders, no significant relationship was found between post-procedure pregnancy success and blood and semen AGEP levels. Similarly, when the obesity factor was excluded, no significant relationship was found between pregnancy success and AGEP levels. However, a significant correlation was found between semen AGEP levels and metabolic syndrome, impaired glucose tolerance and low HDL. In addition, a negative correlation was found between sperm concentrations and blood AGEP levels in patients who were diagnosed with male infertility. In addition, blood and semen AGEP values were found to be interestingly higher in patients who had never smoked. As expected, semen AGEP values were found to be lower in men using antioxidants and/or vitamins. Although it was not significant when AGEP levels were compared with the causes of infertility, AGEP levels in women with endometrioma were also found to be higher than in women who were diagnosed with other infertility causes. No significant correlation was found between AGEP levels and other causes of infertility, patients' AGEP, infertility duration, laboratory values, systemic diseases such as hypertension and diabetes, and body measurements. Conclusion: As a result of the proof that blood and semen AGEP levels are insufficient to predict pregnancy success after IUI in obese patients, and significant results were obtained between metabolic syndrome, impaired glucose tolerance, HDL levels, antioxidant/vitamin use and smoking and male infertility, It has been thought that more complex mechanisms or parameters that predict pregnancy success may play a role in female infertility compared to male infertility. In addition, it was concluded that male fertility functions and sperm parameters can be directly affected by hyperglycemia, dyslipidemia, oxidative stress and antioxidant mechanisms, and that the response to IUI treatments is better in male infertility cases with impaired glycosylation compared to other patient groups.