Kan glikolize-LDL (G-LDL) düzeyi ile erektil disfonksiyon (ED) arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
- Tez No: 745611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı erektil disfonksiyonlu (ED) hastalarda glikolize Low Dansity Lipoprotein (G-LDL) düzeyinin yüksekliğini göstermek ve böylece özellikle diyabetik hastalarda metabolik hafıza fenomeni doğrultusunda daha ED gelişmeden tedavi önerileri sunabilmektir. Gereç ve yöntem: Çalışma Ekim 2021 ile Nisan 2022 tarihleri arasında Üroloji polikliniğimize Diyabetus Mellitus(DM) tanılı ED ile başvuran 60 hasta ve herhangi bir nedenle polikliniğimize başvurmuş, heryönden sağlıklı ED olmayan 60 kontrol olmak üzere 120 kişi dahil edilecektir. ED hastalarına once İİEF-5 formu doldurtulacak. Sonra rutin tedavi protokolündeki hastaların dosya bilgileri ve tıbbi kayıtları incelenecek. Hasta ve kontrol grubundan rızaları alınarak ek kanlar alınacaktır. Kanlar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fizyoloji Anabilim Dalı laboratuvarına götürülerek serum G-LDL düzeyi bakılacaktır. Prospektif yapılacak çalışma ile, ED ile serum G-LDL düzeyleri arasındaki ilişkisi ortaya konulmaya çalışılacak. Bulgular: Çalışmaya 60 diyabetik ve ED olan hastalar ile sağlıklı 60 gönüllü toplam 120 erkek dahil edildi. Hastalar 1. grup kontrol grubu 2. grup olarak belirlendi. Yaş ve BMI açısından istatiksel olarak fark yok iken diğer tüm parametreler yönünden istatiksel olarak anlamlı fark saptandı. G-LDL değerleri açısından bakıldığında her iki grupta istatiksel olarak fark bulundu. Diyabeti regüle olan hastalarda G-LDL ve LDL seviyeleri arasında anlamlı fark bulunur iken, IIEF skorlarında glikozu regüle olanlarda düzelme mevcut idi. Ancak bu düzelme istatiksel olarak anlamlı bulunmadı. Kontrol grubundaki G-LDL düzeyi ile diyabeti regüle olan hastaların G-LDL seviyeleri arasında bulunmuştur. Bu durum hücrelerin“metabolik hafızası”olarak bilinen ve iyi glisemik kontrole rağmen metabolik komplikasyonlar devam ettiğini savunan fenomen ile uyumludur. Sonuç: DM'ye bağlı gelişecek endotelyal disfonksiyon sonucu oluşan komplikasyonları önlemek açısından iyi glukoz regülasyonu önemlidir. Bu sayede endotelyal disfonksiyon gelişiminden sorumlu olan Advanced Glycation End Product (AGE)'ler azaltılabilir. Bunun yanında yükselen AGE seviyelerine spesifik tedavi geliştirilmesi için araştırmalar devam ettirilmelidir.G-LDL, ED hastalığında önemlidir ve bu da hayati önemi olan kardiyovasküler hastalıkların erken habercisi olarak ED ile birlikte erken tedavi şansını arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of our study is to show the high level of glycosylated Low Density Lipoprotein (G-LDL) in patients with erectile dysfunction (ED), and thus to offer treatment recommendations, especially in diabetic patients, through the metabolic memory phenomenon before ED develops. Material and Methods: The study consists of 60 patients diagnosed with DM and ED in our outpatient clinic between October 2021 and April 2022, and 60 healthy non-ED patients who applied to our outpatient clinic. Total is 120 peopleED patients will have to fill out a IIEF-5 form. The blood taken will be taken to the laboratory of the Department of Physiology of the University of Health Sciences and the serum G-LDL level will be checked. With the prospective study, the relationship between ED and serum G-LDL levels will be tried to be revealed. Results: The patients are the 1st group, the control group is the 2nd group. Age and BMI are not statistically different. All other parameters were found to be statistically significant difference. A statistical difference was found in both groups in terms of G-LDL values. While there was a significant difference between G-LDL and LDL levels in patients with regulated diabetes, there was an improvement in IIEF scores in those with regulated glucose. However, this improvement was not statistically significant. The G-LDL level in the control group was found to be between the G-LDL levels of the patients with regulated diabetes. This is in line with the phenomenon known as the“metabolic memory”of cells, which argues that metabolic complications persist despite good glycemic control. Conclusion: Good glucose regulation is important to prevent complications in ED patients with DM. Thus, AGEs, which are responsible for the development of endothelial dysfunction, can be reduced. In addition, research should be continued to develop specific treatment for rising AGE levels.G-LDL is important in ED disease, which increases the chance of early treatment with ED as an early predictor of vital cardiovascular diseases.