Irak'ta idrar yolu enfeksiyonu olan bireylerden izole edilen Pseudomonas aeruginosa türünün virülans faktörünün moleküler çalışması
Molecular study of virulence factor of Pseudomonas aeruginosa species isolated from individuals with urinary tract infection in Iraq
  1. Tez No: 788305
  2. Yazar: ZAHRAA ALI SAEED AL KHAFAJI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA DÖLARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ FARAH THAMER ABDULLAH SAMAWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, idrar yolu enfeksiyonlarına neden olan Pseudomanas aeruginosa'nın saptanmasını ve bazı antibiyotiklere karşı direncini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada kullanılacak olan materyal, 18 Mart- 9 Ekim 2022 tarihleri arasında Bağdat'taki Yarmouk Eğitim Hastanesine başvuran 150 hasta (idrar yolu enfeksiyonu olan) ve 50 sağlıklı (kontrol) bireyden oluşmaktadır. Kontrol grubu, hasta bireylerin ailelerinde bulunan sağlıklı bireylerden ve sağlık personelinden oluşmakta olup yaşları 10-50 arasında değişmektedir. Bakteriyel izolatlar VİTEK 2 sistemi ile doğrulandı. Bakteriyel genlerin saptanmasında Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) kullanıldı. Elde edilen veriler doğrultusunda, idrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde en aktif rolün Piperasilin/tazobaktam, Sefepim ve Seftazidim antibiyotikleri olduğu tespit edildi. Ayrıca, AlgU geni örneklerin %88'inde pozitifken, PelF geni örneklerin %80'inde pozitif olarak bulundu. Elde edilen suşlar Ulusal Veri Bankası'nda (NCBI) tescil edilerek, PelF geni için OP353999 ve AlgU geni için OP345000 koduyla seri numarası alındı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the detection of Pseudomonas aeruginosa, which causes urinary tract infections, and its resistance to some antibiotics. The material to be used in the study consists of 150 patients (with urinary tract infection) and 50 healthy (control) individuals who applied to Yarmouk Training Hospital in Baghdad between 18 March and 9 October 2022. The control group consists of healthy individuals and health personnel in the families of the sick individuals and their age ranges between 10-50 years. Bacterial isolates were confirmed with the VITEK 2 system. Polymerase chain reaction (PCR) was used to detect bacterial genes. In line with the data obtained, it was determined that Piperacillin/tazobactam, Cefepim and Ceftazidime antibiotics played the most active role in the elimination of urinary tract infections. Also, while the AlgU gene was positive in 88% of the samples, the PelF gene was found to be positive in 80% of the samples. Obtained strains were registered in the National Data Bank (NCBI) and serial numbers were obtained with the code OP353999 for the PelF gene and OP345000 for the AlgU gene.