Tekirday İli Merkez İlçeye bağlı köylerde ayçiçeği ve buğday üretim faaliyetlerinin hesaplanması ve alternatif yaklaşımlar
  1. Tez No: 78831
  2. Yazar: HAKAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Tekirdağ ili merkez ilçeye bağlı köylerde ayçiçeği ve buğday üretim maliyetleri alternatif yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Bu araştırma materyalini 10 adet buğday ve ayçiçeği üretimi yapan işletmelerden elde edilen veriler ile konu ile ilgili çeşitli kurum ve kuruluşlardan elde edilen çalışmalar oluşturmaktadır. Bu çalışmada 3 ayrı çeşit maliyet hesabı yapılmıştır. Bunlar klasik maliyet hesabı, paranın zaman değeri kullanılarak yapılan maliyet hesabı ve işletme analizi kullanılarak yapılan maliyet hesabıdır. Örnek 10 işletme için bu maliyet hesaplan ayn ayrı yapılmış ve bir işletmenin üç ayrı yöntemle mahyetlerinin çıkarılması örnek olarak gösterilmiştir. 10 işletme için yapılan hesaplama sonuçlan varyans analizi yardımıyla istatistiksel olarak karşılaştırılmış ve üç yöntemin sonuçlan arasında fark olduğu görülmüştür. En uygun yöntemin bulunarak uygulayıcı kuruluşlarda hayata geçirilmesinin gerek ülke gerekse Taran Ekonomisi için büyük önem taşıdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Production costs of sunflower and wheat were examined by using alternative methods in the villages of the central district of Tekirdağ province. The research material was gathered from a survey of 10 sunflower and wheat farmers as well as other institutions related to sunflower and wheat farming. In the research, three different ways of calculating the production costs for sunflower and wheat were compared ; these were the classical, time value of money and farm- businnes analysis methods. Production costs were calculated separately for each of the 10 farms for the three methods but the demonstration of the methods was made for a single sample farm. Production costs calculated for the 10 farms were statistically analyzed and the significant differences between the methods were determined. It was concluded that all of the three methods have advantages and disadvantages and therefore,the selection process is of importance from the viewpoint of the general economy and agriculture.