Ailesel Akdeniz ateşi tanılı olup yurt içi kolşisin tedavisi altında subklinik inflamasyonu olan hastalarda, yurt dışı kolşisin tedavisine geçilmesi sonrası subklinik inflamasyonun durumu
The status of subclinic inflammation after switching to foreign colchic in patients with familial Mediterranean fever and with subclinic inflammatory under domestic colchicine treatment
  1. Tez No: 788315
  2. Yazar: HALİL VİCDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE YILDIRIM ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Ailesel Akdeniz Ateşi (AAA) tanısı olan hastalarda ataksız dönemde dahi subklinik inflamasyon görülebilmektedir ve bu durum amiloidoz gibi mortalite ve morbiditeye neden olan komplikasyonların gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Çalışmanın ana hedefi; Yurt içi kolşisin (YİK) tedavisi altında subklinik inflamasyonu olan hastalarda yurt dışı kolşisin (YDK) tedavisine geçildiğinde, subklinik inflamasyonun ne şekilde değiştiğini ortaya koyarak interlökin-1'i (IL-1) hedefleyen ilaçlar gibi daha etkin ancak yan etki ve maliyet konusunda kolşisine göre daha dezavantajlı olan üst düzey tedavilere geçilmeden önce yurt dışı kolşisinin (YDK) iyi bir alternatif olup olmadığını araştırmaktır Gereç-Yöntem: Romatoloji polikliniğine başvuran AAA tanılı hastalardan, yurt içi kolşisin (YİK) kullanan, dışlama kriterlerini karşılamayan, beraberinde c reaktif protein (CRP) değeri yüksek olup yurt dışı kolşisin (YDK) tedavisine geçilmiş olan 24 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. YDK öncesi ve sonrasında subklinik inflamasyonun ne şekilde değiştiğini saptayabilmek için hastaların YDK öncesi ve sonrası bakılan nötrofil/lenfosit oranı (NLO), platelet/lenfosit oranı, c reaktif protein (CRP), eritrosit sedimentasyon hızı (ESH), sistemik immun inflamasyon indeksi (SII) ve immatur granülosit (IG) değerleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: YDK sonrası CRP değeri YDK öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı (9.6 ± 10.3 ve 15.7 ± 9.2 [p < 0.05]) düşüş göstermiştir. Diğer belirteçlerde istatistiksel olarak anlamlı değişim saptanamamıştır. Sonuç: Çalışmamızın bulguları değerlendirildiğinde YDK tedavisi subklinik inflamasyonu baskılama açısından YİK tedavisine göre CRP değerinde anlamlı düşüşe sebep olmuştur. Literatürde kolşisine dirençli olup interlökin-1 (IL-1) hedefleyen ilaç tedavisine geçilen hastalar üzerinde yapılan çalışmalarda inflamasyonun anlamlı düzeyde baskılandığı görülmüş. Bu veriler değerlendirildiğinde komplikasyonları önlemede ve inflamasyonu baskılamada YDK'nin tedavide kullanılabileceğine dair izlenim oluşmuş olsa da bu konuda daha fazla sayıda hasta ile yapılacak çalışmalara ihtiyaç olduğu açıktır. İnflamasyonun tedavisi açısından YDK'ye kıyasla IL-1 hedefleyen ilaçların daha etkin bir alternatif tedavi yöntemi olduğu görülmektedir. YDK'nin YİK dirençli veya yanıtsız hastalardan ziyade, YİK'yi tolere edemeyen hastalarda alternatif tedavi olarak kullanılması daha uygundur.
Özet (Çeviri)
Purpose:. Subclinical inflammation can be seen even in the attack-free period in patients with a diagnosis of Familial Mediterranean Fever (FMF), and this plays an important role in the development of complications such as amyloidosis that cause mortality and morbidity. The main goal of the study is to reveal how the subclinical inflammation changes when patients with subclinical inflammation under domestic colchicine (DC) treatment are switched to foreign colchicine (FC) treatment and investigate if it is a valid alternative to IL-1 targeting drugs which are more effective but also disadvantageous compared to colchicine in terms of side effects and cost. Materials-Methods:. Among the patients with a diagnosis of FMF who applied to the rheumatology outpatient clinic, 24 patients who used domestic colchicine (DC), did not meet the exclusion criteria, had a high c-reactive protein (CRP) value and were switched to foreign colchicine (FC) treatment, were included in the study. Among the patients with a diagnosis of FMF who applied to the rheumatology outpatient clinic, 24 patients who used domestic colchicine (DC), did not meet the exclusion criteria, had a high c-reactive protein (CRP) value and were switched to foreign colchicine (FC) treatment were included in the study. In order to determine how the subclinical inflammation changed before and after FC, the neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), platelet/lymphocyte ratio (PLO), c-reactive protein (CRP), erythrocyte sedimentation rate (ESH), systemic immune inflammation index (SII) and immature granulocyte (IG) values were compared were measured before and after FC. Results: The CRP value after FC showed a statistically significant (9.6 ± 10.3 and 15.7 ± 9.2 [p < 0.05]) decrease compared to pre-FC. No statistically significant change was detected in other markers. Conclusion: When the findings of our study were evaluated, FC treatment caused a significant decrease in CRP value compared to DC treatment in terms of suppressing subclinical inflammation. In the literature, studies on patients who were resistant to colchicine and were switched to interleukin-1 (IL-1) targeting drug treatment showed that inflammation was suppressed at a significant level. When these data are evaluated, it is clear that there is a need for studies with more patients on this subject. Although there is an impression that FC can be used in the treatment in preventing complications and suppressing inflammation, in terms of the treatment of inflammation, IL-1 targeting drugs seem to be a more effective alternative as a treatment method compared to FC. It is more appropriate to use FC as an alternative treatment in patients who can't tolerate DC rather than in those who are refractory or unresponsive to DC.