Ratlarda optik kiazmaya uygulanan deneysel bası ile oluşan demiyelinizasyon sonrası myricetin'in remiyelinizasyon üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of myricetin on remyelination after demyelination caused by experimental pressure on optic chias in rats
- Tez No: 788314
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ANIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Giriş ve amaç:Santral sinir sisteminin rejenerasyon ve aksonal büyüme yeteneğinden yoksun olması uzun yıllardır bu süreci tersine çevirebilecek araştırmalara neden olmuştur. Bu araştırmanın amacı optik sinir üzerinde kitlesel bası oluşturan lezyonların yaptığı demyelinizasyon gibi, sıçanlarda stereotaksi cihazı eşliğinde optik kiazmaya bası oluşturacak balon katater yerleştirerek sinirde demyelinizasyon oluşturup bir nöroprotektif ajan olan myricetin'in demyelinizasyon sonrası remyelinizasyon süreçleri üzerine olan etkisinin elektron mikroskobu ile sonuçlarını ortaya koyup deneysel ve klinik ardıl çalışmalara katkı sağlamaktır. Gereç ve yöntem:Çalışma kırk adet Wistar Albino sıçan kullanılarak üç deney ve bir kontrol gurubuyla gerçekleştirildi. Kontrol grubu derin anestezi sonrası dekapite edildi. Diğer gruplardaki sıçanlar anestezi altında stereotaksi cihazıyla sabitlendi ve stereotaksi beyin atlas kordinatlarına uygun bregmanın 6,2mm önünden burhole açılarak optik kiazma altına balon katater yerleştirildi. Grup-2 10. günde dekapite edildi. Grup-3 ve Grup-4'te 10.gün katater çıkarıldı. Grup-4'e katater çıkarılmasını takiben İ.P. 25mg/kg myricetinuygulandı ve bu 2 grup 10 gün sonra dekapite edildi. Dekapitasyon sonrası gruplardan alınan optik sinirler elektron mikroskobunda incelendi. Bulgular:Demiyelinizayon ve remiyelinizasyon gruplarında kontrol ile karşılaştırıldığında, demiyelinizasyon, delaminasyon, dejenerasyon, aksonlarda watery dejenerasyon ve oligodendrositlerde vakuolizasyonun ve koyu akson dejenerasyonunun eşlik ettiği Wallerian dejenerasyonu gösteren siddetli derecede dejenerasyonlar gözlendi. Myricetin grubunda demiyelinizayon ve remiyelinizasyon gruplarına göre demiyelinizasyon, delaminasyon ve dejenerasyonda azalma ile akson ve oligodendrosit sitoplazmasında vakuolizasyonda ve koyu akson dejenerasyonunda azalma gözlendi. Sonuç:Sıçanlarda optik kiazmaya uygulanan deneysel bası ile sinirde oluşturulan şiddetli derecede dejenerasyon elektron mikroskobu altında gösterilmiş olup bası etkisi ortadan kalktıktan sonra intraperitoneal yolla myricetin uygulanan grupta orta derecede dejenerasyon gösterilmiştir. Nöroprotektif bir madde olan myricetin'in dejenerasyonu azaltan bu etkisi gelecekteki ardıl çalışmalara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The lack of the central nervous system's ability to regenerate and axonal growth has led to research that can reverse this process for many years. The aim of this study is to show the results of the effect of myricetin, a neuroprotective agent, on remyelination processes after demyelination, by placing a balloon catheter that will compress the optic chiasm in rats, such as demyelination caused by lesions that cause compression on the optic nerve, by electron microscopy. MATERIALS AND METHODS: The study was carried out with three experimental and one control groups using forty Wistar Albino rats. The control group was decapitated after deep anesthesia. The rats in the other groups were fixed with a stereotaxy device under anesthesia and a balloon catheter was inserted under the optic chiasm by opening the burhole 6.2 mm in front of the bregma appropriate to the stereotaxy brain atlas coordinates. Group-2 was decapitated on the 10th day. The catheter was removed on the 10th day in Group-3 and Group-4. Following the removal of the catheter in Group-4, İ.P. 25mg/kg myricetin was administered and these 2 groups were decapitated 10 days later. Optic nerves taken from the groups after decapitation were examined under electron microscope. RESULTS: Severe degenerations indicating demyelination, delamination, degeneration, watery degeneration of axons and Wallerian degeneration accompanied by vacuolization and dark axon degeneration were observed in the demyelination and remyelination groups compared to the control. Compared to the demyelination and remyelination groups, the myricetin group showed a decrease in demyelination, delamination and degeneration, and a decrease in vacuolization and dark axon degeneration in the axon and oligodendrocyte cytoplasm. CONCLUSION: Experimental pressure applied to the optic chiasm in rats showed severe degeneration of the nerve under electron microscopy, and moderate degeneration was demonstrated in the group that was administered myricetin intraperitoneally after the pressure effect disappeared. This degeneration-reducing effect of myricetin, a neuroprotective substance, will contribute to future successive studies.