Trakya bölgesinde kullanılan sağım makinalarının sağım performanslarının değerlendirilmesi ve geliştirilmesi üzerine bir araştırma
A research on evaluation of milking machines used in Trakya region and improve their milking performance
  1. Tez No: 78836
  2. Yazar: ERKAN GÖNÜLOL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. POYRAZ ÜLGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Doktora Tezi TRAKYA BÖLGESİNDE KULLANILAN SAĞIM MAKİNALARININ SAĞIM PERFORMANSLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ VE GELİŞTİRİLMESİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Erkan GÖNÛLOL Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarım Makinalan Bölümü Araştırma Görevlisi Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Poyraz ÜLGER 1998, Sayfa: 111 Jüri: Prof. Dr. Numan SUNGUR Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Prof. Dr. Selçuk ARINn Sağımda süt verimini yüksek tutabilmek için üreticilerin iyi bir sağım teknolojisine sahip olmaları, ve sağım makinasını etkin bir şekilde kullanmaları gerekmektedir. Bu çalışmada, Trakya Bölgesi'nde kullanılan süt sağım makinalarının standartlara uygunluk kontrolleri yapılarak sağım performanslarının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, makina performanslarının bazı sağım karakteristiklerine (sağım süresi, sağım debisi, memede artık süt miktarı) olan etkileri de belirlenmiştir. Bu konuda yapılan daha önceki çalışmalarda, sağım makinaların kontrolerinin önemi üzerinde durulmuş ve sağım makinasını oluşturan parçaların performans değerlerinin sağım performansına olan etkileri belirlenmiştir. Ancak bu çalışma, bölgemizde bu konuda yapılan geniş kapsamlı ilk araştırma niteliğindedir. Bu araştırmada sağım makinatarını oluşturan parçaların tamamının performans değerlerinin sağım performansına olan etkileri de ilk defa belirlenmiştir. Trakya Bölgesi'nde süt sığırcılığının yaygın olarak yapıldığı yörelerde kullanılan 77 adet sağım makinası ve tesisi (9 borulu sabit, 10 kovalı sabit, 58 seyyar güğümlü) araştırmanın esas materyalini oluşturmaktadır. Araştırmada, sağım denemeleri iki ayrı işletmede sürdürülmüştür. (A) işletmesinde birbirlerinden farklı performansa sahip üç sağım makinası bulunmaktadır. (B) işletmesinde bulunan sağım makinası revizyon edilerek * performansı artırılmıştır. Birbirlerinden farklı performanslara sahip bu makinaların sağım performanslarına olan etkileri belirlenmiştir. Vakum basıncı, atmosfer basıncı, hava debisi ve nabız karakteristikleri amaca uygun cihazlarla tespit edilmiştir. Sağım süresi, sağım debisi parametreleri süt ölçer ve kronometre yardımıyla bulunmuştur. Maki nalı sağımı tamamlanan inek elle sağılmıştır. Sağılan süt ölçülerek memede artık süt miktarı belirlenmiştir. Sağım makinalarının performans değerleri,“Süt Sağım Tesisleri Deneyleri”adlı ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak belirlenmiştir.Ill Denemelerde elde edilen sonuçlar yine“Süt Sağım Makinaları”adlı ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak irdelenmiştir. Sağım makinaları kontrollerinde, vakum pompa kapasitesi, Etkin yedek kapasite, regülatör duyarlılığı, regülatör kaçağı, vakum göstergesi duyarlılığı, süt sağım sistemi kaçağı, vakum sistemi kaçağı, vakum sabitliği, vakum vanalarından vakum düşüşü, sağım başlığına hava girişi ve nabız karakteristikleri ölçülmüştür. Sağım makinalarının kontrollerinde elde edilen sonuçlara göre; Trakya Bölgesi'nde kullanılan sağım makinalarının büyük çoğunluğunun standartlara uygun olmadığı belirlenmiştir. (A) ve (B) işletmelerinde sürdürülen sağım denemelerine ait sonuçlar aşağıdaki gibidir; - (A) işletmesinde 1 no'lu makina, (B) işletmesinde revizyon öncesi en uzun sağım süresi ve en kötü performans gösteren sağım makinaları olmuştur - (A) işletmesinde 3 no'lu makina, (B) işletmesinde revizyon sonrası en yüksek sağım debisi, en iyi performans gösteren makinalar olmuşlardır - (A) işletmesinde 1 no'lu makina, (B) işletmesinde revizyon öncesi en fazla memede artık süt miktarı bırakmışlardır. Sağım makinaları arasındaki sağım parametreleri (sağım süresi, sağım debisi, memede artık süt miktarı) açısından önemli ölçüde farklılıklar olduğu gözlenmiştir. Araştırmada, sağım işlevi ile uğraşan üreticilerin sağım tekniği açısından yeterince bilgili olmadığı görülmüştür. Ayrıca, yerli yapım makinaların büyük bir çoğunluğunun daha imalat sırasında standartlara uygun üretilmedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Ph.D. Thesis A RESEARCH ON EVALUATION OF MİLKİNG MACHINES USED IN TRAKYA REGION AND TO IMPROVE THEIR MILKING PERFORMANCE Erkan GÖNÜLOL Trakya University Tekirdağ Agricultural Faculty Research Assistant Trakya Univesity The Institute of Natural Sciences Agricultural Mechanization Mainscience Section Supervisor: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER 1998, Page: 111 Juri: Prof. Dr. Numan SUNGUR Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Prof. Dr. Selçuk ARINTo achieve high levels of milk production, the dairyman must use good milking techniques and a machine that will milk cows efficiently and without discomfort. In this research, testing of milking machines in Trakya Region according to national and international standards and to improve their milking performance were aimed. The objectives of this research are not only to determine milking machines performance according to standards but also to try to determine effect of milking machines performance on milking characteristics such as milking time, milk flow, and amount of residual milk. As it is commonly accepted and many investigations showed that testing milking machines is very important and some component performance of milking machines effect on mifking characteristics, afthough the performance of milking machines used our region and effect of whole milking machines performance have not been determined yet This research was carried out in dairy farms which have milking machine installation in Trakya Region. 77 mifking machines (9 pipeline, to bucket and 58 direct-to-can) which were made by foreign firm and home firm are research materials. Milking trials were carried out in two dairy farm. (A) farm have three milking machines with different performances. (B) farm has one milking machine which was revised its performance to determine milking characteristics between before and after revision. Vacuum level, atmospheric pressure, air flow, pulsation characteristics, and pump speed values were measured with special devices. Milking time and milk flow values were determined by using milkmeter and chronometer. After milking by machine cows were milked by hand to determine amount of residual milking. Milking machines' performance vafues were determined according to national and international standards of“Milking Machine Installations-VI Mechanical Tests”and the results were discussed as to national and international standards of“Milking Machine- Construction and Performance”. Vacuum pomp capacity, effective reserve capacity, regulation sensitivity, regulator leakage, vacuum gauge accuracy, airline leakage, milking system leakage, vacuum drop in air Fine, vacuum drop in vacuum taps and pulsation characteristics values were measured while testing milking machines. Generaffy at the results of testing mitking machines were realized in this research it was determined that the existing milking machines in the dairy farms in Trakya Region haven't enough performance according to standards. At the results of milking trials in the first and the second farm are the following; -The longest milking time were determined at the bad performance of milking machines (number one for the (A) farm and before revision for the (B) farm) - The highest milk rate were calculated at the good performance of milking machines (number three for the (A) farm and after revision for the (B) farm). - The highest amount of residual milk were determined at the bad performance of milking machines (number one for the (A) farm and before revision for the (B) farm) The differences between the performance of milking machines were found to be significant for all of milking characteristics (milking time, milk rate and amount of residual milking). The tests which are made on the dairy farms show that the dairyman are not fully informed about the techniques of milking machines and most of milking machine which were manufactured by home firm were not have enough capacity.