S.S. Kırklareli Köy Kalkınma ve Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği'nde yönetim ve organizasyon
  1. Tez No: 78835
  2. Yazar: HALİL BİLGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKI İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi S.S KIRKLARELİ KÖY KALKKINMA VE DİĞER TARIMSAL AMAÇLI KOOPERATİFLER BİRLİĞİNDE YÖNETİM VE ORGANİZASYON Halil BİLGİ Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman :Prof. Dr. İ. Hakkı İNAN 1998, Sayfa : 74 Jüri : Prof Dr. İ. Hakkı İNAN Jüri :Doç. Dr. Hasan GÜNGÖR Jüri : Yar. Doç. Dr. Gülen ÖZDEMİR Araştırmanın amacı ; Köy Kalkınma kooperatiflerindeki yönetim ve organizasyon yapısı ile bu kooperatiflerin gerek kooperatifçilik gerekse işletmecilik açısından faaliyetlerinin incelenmesidir. Bu amaçla Kırklareli köy kalkınma kooperatifleri birliği örnek olarak seçilmiştir. Araştırmaya esas olan veriler; - Köy Kalkınma Kooperatifleri Birliğine ortak olan 261 üreticiden, - Köy Kalkınma Kooperatifleri Birliğine bağlı Kooperatiflerde yönetici olarak görev yapan 87 yöneticiden anket yoluyla elde edilen bilgilerden oluşturulmıuştur. Türkiye'de faaliyet gösteren Köy Kalkınma Kooperatiflerinin genel durumu incelenerek bu Kooperatiflerin Türkiye ekonomisindeki yeri hakkında bilgiler verilmiştir. Araştırmanın bir bölümü Köy Kalkınma Kooperatiflerinin işletmecilik ve kooperatifçilik faaliyetlerine ayrılmıştır. Gerek kooperatif ortağı gerekse kooperatif yöneticilerinden elde edilen veriler kalitatif ve kantitatif ( khi-kare) analizlere tabi tutularak yorumlanmıştır. Köy Kalkınma kooperatiflerinin ülke ekonominde daha belirleyici olabilmesi ve etkinliğinin artması, kooperatifçiliğin devlet politikası olarak benimsenmesi ile mümkündür. Bu amaçla Kooperatiflerin önündeki yasal ve siyasi engellerin kaldırılması ve bu kooperatiflerin yaygınlaştırılması yönünde politikalar belirlenmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Thesis of Master of Science The Management and Organization of Kırklareli Village Development Cooperatives and other Agricultural Cooperative Unions HALİL BİLGİ The University of Thrace, The Faculty of Agriculture in Tekirdağ Dept. of Agricultural Economics Advisor: Prof. Dr. İ.Hakkı İNAN 1998, Pages: 74 Jury: Jury. Prof. Dr. İ.Hakkı İNAN Jury: Doç. Dr. Hasan GÜNGÖR Jury: Yrd. Doç. Dr. Gülen ÖZDEMİR The objective of this research is to investigate the management and orgnization structure of Village Development Cooperatives and their activities. For this objective, Kırklareli Village Development Cooperative Union is selected for this research. Data is taken from 261 members and 87 managers of Kırklareli. Village Development Cooperatives Union by using a guestionnaire. Village Development Cooperatives which have activities in Turkey were also investigated in general and information is given on about the management and system of Village Development Cooperatives. All the data collected from members and managers were analyzed by gualitatively and guantitatively (khi-square test) and interpreted. When it is accepted as a government policy then it is possible economy. For this objective political and legal barriers for cooperativeness shauld be put away and political decisions shauld be made to expand Cooperative system.