Pnömatik etkili tahıl ekim makinasının meyilli çalışma koşullarında tohum dağılım düzgünlüğü ve ekim normunun belirlenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 78837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL KAYIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Pnömatik Etkili Tahıl Ekim Makinasımn Meyilli Çalışma Koşullarında Tohum Dağılım Düzgünlüğü ve Ekim Normunun Belirlenmesi Üzerine Bir Araştırma Hüseyin ÖCAL Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr.Birol KAYİŞOĞLU 1998, Sayfa 29 Jüri : Doç.Dr.BiroI KAYİŞOĞLU (Danışman) Doç.Dr. Bahattin AKDEMİR Yrd.Doc.Dr. Yılmaz BAYHAN Pnömatik etkili ekim makinalan, tohumu pnömatik iletim sistemi ve gömücü ayaklar vasıtasıyla toprağa eken taran makinalanndandır. Bu araştırma, Türkgeldi Devlet Üretme Çiftliğinde 1998 yılında sürdürülmüştür.II Bu çalışmada, pnömatik etkili ekim makinaları farklı meyil pozisyonlarında ayaklar arası tohum dağılımı ve norm miktarları belirlenmiştir. Denemelerde beş farklı meyil pozisyonu denenmiştir. Bunlar; düz, öne meyilli, arkaya meyilli, sola meyilli ve sağa meyilli pozisyonlardır. Ayaklar arası tohum dağılımı Standart Sapma ve Varyasyon Katsayısı değerleriyle belirlenirken, norm miktarı belirlenmiştir. Araştırma sonuçları aşağıdaki şekilde özetlenebilir; 1. Düz pozisyonda; ayaklar arası tohum dağılımının standart sapına değeri %2.84, Varyasyon katsayısı değeri %2, norm miktarı ise 24.1 kg/da olarak- belirlenmiştir. 2. Öne meyilli pozisyonda; ayaklar arası tohum dağılımının standart sapma de "eri %7.81, Varyasyon katsayısı değeri %5.57, norm miktarı ise 23.7 kg/da olarak belirlenmiştir. 3. Arkaya meyilli pozisyonda; ayaklar arası tohum dağılımının standart sapma değeri %21.12, Varyasyon katsayısı değeri %15.7, norm miktarı ise 22.8 kg/da olarak belirlenmiştir. 4. Sola meyilli pozisyonda; ayaklar arası tohum dağılımının standart sapma değeri %23.36, Varyasyon katsayısı değeri %16.19, norm miktarı ise 24.4 kg/da olarak belirlenmiştir 5. Sağa meyilli pozisyonda; ayaklar arası tohum dağılımının standart sapma değeri %25.58, Varyasyon katsayısı değeri %18.27, norm miktarı ise 23.7 kg/da olarak belirlenmiştir. Pozisyonlardaki norm miktarları arasındaki fark istatistik! açıdan önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
tu SUMMARY I Postgraduate Thesis A Research On Determination of Seed Distribution Uniformity And Application Rates of Pneumatic Seeder Among Shapes Hüseyin ÖCAL Trakya University The Institute of Natural Sciences Farm Machinery Mainsciences Section Supervisor : Doç.Dr.Biroi KAYİŞO?LU 1998, Page 29 Jury: Doç.Dr.Biroi KAYİŞO?LU (Supervisor) Doç. Dr. Bahattin AKDEMİR Yrd.Doç.Dr. Yılmaz B AYHAN Pneumatic seeders are farm implements used for dispensing seeds into ground by means of pneumatic conveying principle with cultivators as ground opener tools. This research was made in 1998 in the Türkgeldi Government Farm.IV The aim of this research was the determination of seed distribution uniformity and application rates of pneumatic seeder among shapes. Five different positions were used These are flat, letl slope, right slope, front slope and back slope. Seed distribution uniformity was determined by using the standard devotion (SD) and coefficient of variation (CU) and application rates determined by using basic formula of application rates. The results of this experiment are the following, 1. At the position The value of standart devision is %2.82 and coefficiend of variation is %2.0. Application rate is 24. 1 kg/da. 2. On the front position, The value of standart devision is %7.81 and coefficiend of variation is %5.57. Application rate is 23.7 kg/da. 3. On the back position, The value of standart devision is %21.12 and coefficiend of variation is %15.7. Application rate is 22.8 kg/da. 4. On the left position, The value of standart devision is %23.36 and coefficient of variation is % 16. 19. Application rate is 24.4 kg/da. 5. On the right position, The vaiiue of standard devision is %25.58 and coefficient of variation is % 18.27. Application rate is 23.7 kg/da. There has been found a significant difference between applications rates and positions.