COVID-19 pandemisi döneminde 3-18 yaş arası çocuklarda internet bağımlılığı düzeyi ve çocukların günlük aktiviteleri üzerine etkileri
Evaluation of internet addiction and it's negative effects on children's daily habits in children between 3-18 years during COVID-19 pandemic period
  1. Tez No: 788375
  2. Yazar: ESRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞANLIAY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: COVID-19 pandemisinin getirdiği sosyal izolasyonun, evde geçirilen zamanın artmasının ve uzaktan eğitimin çocukların teknolojik cihazlarla daha fazla zaman geçirmelerine sebep olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda COVID-19 pandemisi döneminde 3-18 yaş arası çocukların internet bağımlılığının saptanması, sosyodemografik özelliklerinin, internet kullanım alışkanlıklarının değerlendirilmesi, okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar üzerinde oluşturduğu etkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Pediatri Polikliniklerine 15.11.2021-15.05.2022 tarihleri arasında başvuran 333 çocuğun çalışmaya katılmaya gönüllü ebeveyni çalışmamıza dahil edilmiştir. Katılımcılara ilk bölümde demogrofik verilere ait 68 çoktan seçmeli sorudan oluşan anket ve ikinci bölümde internet bağımlılık düzeyini saptamaya yönelik 12 sorudan oluşan Young İnternet Bağımlılığı-Kısa Form uygulanarak puanlama yapılmıştır. Bulgular: Çocukların %53.8'i (n=179) kız, %46.2'si (n=154) ise erkektir . Çocukların %12'sinde (n=40) internet bağımlılığı, %18.9'unda (n=63) problemli internet kullanımı olduğu saptanmıştır. Mobil cihaza ilk dokunma zamanının %5.1'inin (n=17) ilk 6 ay içinde, %18.9'unun ilk bir yıl içinde, çoğunluğunun (%28.2) ise 2-4 yaş arasında olduğu saptanmıştır. Çocukların %55.6'sının (n=185) kendine ait bir mobil cihazı olduğu ve internete bağlanırken %80.2 ile en sık cep telefonu ve %33 ile tablet kullanıldığı öğrenildi. Kendine ait bir mobil cihaza sahip olmanın internet bağımlılık riskinde artışa sebep olduğu bulunmuştur. Pandemi esnasında çocukların %47.4'ünün günlük 4 saat üzerinde internette vakit geçirdiği saptanmıştır. Ekran önünde geçirilen sürenin artmasıyla fiziksel aktivitenin azaldığı, beslenme düzeninin değiştiği ve sosyal aktivitelerin ertelendiği görülmüştür. Ebeveynlerin %36'sı çocuğunun internet kullanımı nedeniyle tuvalete gitmeyi ertelediğini, %11.4'ü sindirim problemi yaşadığını, %25.8'i idrar şikayeti yaşadığını, %27.3'ü kas-iskelet şikayeti yaşadığını, %40.2'si uyku düzeninin etkilendiğini, %36.9'u göz şikayeti yaşadığını, %40.8'i günlük hijyen davranışlarını ertelediğini belirtmiştir. Tüm bu parametrelerle internet bağımlılığı arasında anlamlı fark saptanmıştır. Sonuç: Uzun süreli sosyal izolasyon ve teknolojiye dayalı faaliyetler sağlıksız yaşam tarzı kalıplarının çocukta yerleşmesine sebep olarak pandemi geçtiğinde yeniden uyum sağlamada zorluklara yol açabilir. Fiziksel ve psikolojik sağlığı desteklemek için pandemi sırasında internet kullanımına yönelik dengeli ve etkili yaklaşımlara ihtiyaç vardır. Bu nedenle sağlık profesyonelleri, aileler ve eğitimciler bu riskler hakkında farkındalığa sahip olmalı ve güvenli sosyal etkileşim alternatifleri formüle etmelidir
Özet (Çeviri)
Objective: The social isolation caused by the COVID-19 pandemic and online education led children to spend more time at home and with major use of technological devices. Our study, it was aimed to determine the internet addiction (IA) of children aged between 3-18 years, evaluate their sociodemographic characteristics, and internet usage habits, and investigate the effect on preschool and school-age children during the COVID-19 pandemic period. Material and Method: 333 children who were admitted between 15.11.2021 and 15.05.2022 in Ankara Dr. Sami Ulus Maternity, Children Health and Diseases Training and Research Hospital outpatient clinic were included in the study. A 68-item multiplechoice questionnaire in which the demographic data was questioned and the 12 questions of Young IA-Short Form were applied by face-to-face interview to determine the level of IA. The total score was calculated and the IA level was scored. Results: In our study 53.8% of the children were girls and 46.2% were boys. According to the data obtained, 12% of children had internet addiction, and 18.9% children had problematic internet use. In our data we found that, 18.9% of the children touched the mobile device within the first 6 months and the majority (28.2%) between the ages of 2- 4 for the first time. 55.6% of the children had a mobile device and used mobile phones most frequently (80.2%) and tablets which were used secondly (33%). There was a significant relationship with internet addiction if the child had his own cell phone, computer, or tablet. We acquired that 47.4% children spent more than 4 hours daily on the internet during the pandemic. It has been observed that with the increase in the time spent in front of the screen, physical activity decreases, diet changes, and social activities are postponed. 36% of the parents said that their children had postponed going to the toilet while spending time on the internet, 11.4% stated that their children has digestive problems, 25.8% had urinary complaints, 27.3% had musculoskeletal complaints, 40.2% had affected sleep patterns, 36.9% stated that they had eye complaints and 40.8% of them postponed their daily hygiene behaviors. A significant difference was found between all these parameters and internet addiction. Conclusion: Long-term social isolation and technology-based activities can cause unhealthy lifestyle patterns, which can lead difficulties in adapting after the pandemic. Effective approaches to internet usage during the pandemic are needed to support physical and psychological health. Therefore, healthcare professionals, families, and teachers should be aware of these risks and formulate safe social interaction alternatives.