Impact of code review process smells on code smells
Kod gözden geçirme sürecindeki kötü uygulamaların kod kusurları üzerindeki etkisi
- Tez No: 788376
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kod gözden geçirme süreci, yazılım geliştirme takımları tarafından birçok amaçla yürütülmektedir. Bu amaçlardan biri de yazılım kalitesini korumaktır. Yazılım kalitesi, sürdürülebilirliği de ele alan geniş bir kavramdır. Bu çalışmada, kod gözden geçirme süreci kalitesinin, bu süreçteki kötü uygulamalar açısından ele alarak yazılım sürdürülebilirliğine olan etkisini kod kusurları açısından inceliyoruz. Diğer bir deyişle, kod gözden geçirme sürecindeki kötü uygulamalar ile kod kusurları arasında ilişki olup olmadığını korelasyon analizi ile araştırıyoruz. Çalışmada nicel analiz, odak küme çalışması ile desteklenerek yazılım geliştiricilerin konu hakkındaki görüşleri alınmıştır. Beklentilere ters olarak, kod gözden geçirme sürecindeki kötü uygulamaların kod kusurlarının yoğunluğu ile ilişkisinin zayıf olduğu veya ilişkisinin bulunmadığını saptadık. Sonrasında yaptığımız incelemelerde, gözden geçirme sürecinin kalitesinden bağımsız olarak, her 10 gözden geçirmenin 8'inde kod kusurlarının ne arttığı ne de azaldığı görülmüştür. Elde edilen beklenmedik sonuçların ardında, odak küme çalışmamızdaki verileri de göz önünde bulundurarak birden çok neden belirledik. Ek olarak, yazılım geliştiricilerinin hala kod gözden geçirme sürecinin yazılım kalitesini artırmada yardımcı olduğunu düşündüğü saptanmıştır. Elde ettiğimiz sonuçlar, geliştiricilerin kod gözden geçirme süreci yürütme amaçlarını güncellemesi gerektiğine ve süreç içerisindeki uygulamalarını yeniden değerlendirerek modern araçlarla ve güncel gerçekliklerle uyumlu hale getirmeleri gerektiğine işaret ediyor.
Özet (Çeviri)
The code review process is conducted by software teams with various motivations. Among other goals, code reviews act as a gatekeeper for software quality. Software quality comprises several aspects, maintainability (i.e., code quality) being one of them. In this study, we explore whether code review process quality (as evidenced by the presence of code review process smells) influences software maintainability (as evidenced by the presence of code smells). In other words, we investigate whether smells in the code review process are related to smells in the code that was reviewed by using correlation analysis. We augment our quantitative analysis with a focus group study to learn practitioners' opinions. Contrary to our own intuition and that of the practitioners in our focus groups, we found that code review process smells have little to no correlation with the level of code smells. Further investigations revealed that the level of code smells neither increases nor decreases in 8 out of 10 code reviews, regardless of the quality of the code review. We identified multiple potential reasons behind the counter-intuitive results based on our focus group data. Furthermore, practitioners still believe that code reviews are helpful in improving software quality. Our results imply that the community should update our goals for code review practices and reevaluate those practices to align them with more relevant and modern realities.