Din ve güvenlik ilişkisi çerçevesinde semavi dinlerin kutsal metinlerinin incelenmesi
Examination of the holy texts heavenly religions within the framework of the relationship between religion and security
  1. Tez No: 788380
  2. Yazar: ALİ AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MÜNİR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Uluslararası İlişkiler, Religion, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Din ve Güvenlik insanlık tarihi boyunca birbirini etkilemiş, birbirlerini kendilerine destekçi göstermişlerdir. Güvenlik bazen savaşların haklılığını, adilliğini bazen de barış yapmanın kutsal bir görev olduğunu belirterek dini kendi amaçlarına ulaşmada kitlelerin desteklerini almak için önemli bir gerekçe olarak kullanmıştır. Dinler ise takipçilerine güvende olma ihtiyaçlarını kullanarak bağlılıklarını arttırmayı hedeflemişlerdir. Bu çalışmada dinlerin savaşlar için bir sebep gösterildiği kadar barışı da desteklediğine dikkat çekilerek din ve güvenlik etkileşiminin anlaşılmasına katkı sağlaması beklenmektedir. Bu çalışmada güvenlikte savaş, barış, savunma, saldırı gibi konuların kutsal kitaplardan aldığı destek ortaya konmaya çalışılacaktır. Yahudi, Hıristiyan ve İslam'ın Kutsal Kitaplarında bu desteğin nasıl geçtiği, güvenlik konularından hangi durumlarda bahsedildiği incelenecektir. Metinlerde güvenlik, tehdit, risk, savunma, saldırı, barış ve savaş kelimelerinin kaçar defa kullanıldıkları sayısal veri olarak araştırılacaktır.Tezimizin konusunu oluşturan dinlerin kutsal metinleri referans alınırken güvenlik uygulamalarını destekleyen kullanımları gösterilecektir. Ayrıca her bölümde, dinlerin tarihsel süreçte güvenlik konularına yönelik teoride ve pratikte dini söylemlerinin nasıl kullanıldığı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Religion and Security have influenced each other throughout the history of humanity and have shown each other as supporters. Security has sometimes used religion as an important justification to get the support of the masses in achieving its own goals, stating that wars are justified and just, and sometimes peacemaking is a sacred duty. Religions, on the other hand, aimed to increase their loyalty to their followers by using their need to be safe. In this study, it is expected to contribute to the understanding of religion and security interaction by drawing attention to the fact that religions support peace as well as being a reason for wars. In this study, it will be tried to reveal the support that issues such as war, peace, defense and attack in security receive from the holy books. It will be examined how this support is used in the Holy Books of Jews, Christians and Islam, and in which situations security issues are mentioned. The number of times the words security, threat, risk, defense, attack, peace and war are used in the texts will be investigated as numerical data. While referring to the sacred texts of the religions that are the subject of our thesis, their uses that support security applications will be shown. In addition, in each chapter, how religions have been used in theory and practice on security issues in the historical process is discussed.