Akut pulmoner embolide apelin 13, nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin ve hipoksi ile indüklenen faktör 1alfa düzeylerinin yeni biyobelirteç olarak kullanılması ve mortalite gruplarını belirlemedeki rolü
Usage of apelin 13, neutrophil gelatinase associated lipocalin and hypoxia inducible factor 1alpha as new biomarkers in acute pulmonary embolism and their role in classification of mortality groups
  1. Tez No: 788381
  2. Yazar: NURUBAN DELAL BAYKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET MERMİT ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Pulmoner tromboembolizm pulmoner arter ve dallarının pıhtı tarafından tıkanması ile oluĢan önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Bu yüzden tanısını koymak ve uygun tedaviyi baĢlamak çok önemlidir. Ancak tanıda kullandığımız bazı belirteçler duyarlı olmasına rağmen özgül değildir. Sıklıkla kullandığımız biyobelirteçler malignite, post operatif dönem, gebelik, kronik böbrek yetmezliği gibi durumlarda yanıltıcı sonuçlar verebilmekte, gereksiz incelemelere neden olabilmektedir. Bu nedenle akut pulmoner tromboemboli tanısında duyarlılığı ve özgüllüğü daha yüksek olan yeni biyobelirteçlere ihtiyaç vardır. Hipoksi ile Ġndüklenen Faktör 1alfa (HIF 1-alfa), Nötrofil Jelatinaz ĠliĢkili Lipokalin (NGAL) ve Apelin 13'ün pulmoner tromboembolide kullanılabilecek biyobelirteçler midir ve bu biyobelirteçler mortalite riskini belirlemede baĢarılı mıdır sorularına cevap aradık. Yöntem: ÇalıĢmamız Van YYÜ Tıp Fakültesi Dursun OdabaĢ Tıp Merkezi'nde göğüs hastalıkları servis ve yoğun bakımında veya diğer servis ve yoğun bakımlarında yatan ya da ayaktan tedavi edilen ve akut pulmoner tromboemboli tanısı alan hastalar üzerinde prospektif olarak yapıldı. Hasta grubuna 18 yaĢ ve üzerinde olan akut pulmoner tromboemboli tanısı alan ve çalıĢmaya katılmayı kabul eden hastalar dahil edildi. Hasta gruplarıyla karĢılaĢtırmak üzere yakın yaĢ grubunda, benzer cinsiyet dağılımına sahip, akut pulmoner tromboemboli tanısı olmayan ve çalıĢmaya katılmayı kabul eden bireylerden kontrol grubu oluĢturuldu. Bulgular: ÇalıĢmaya 94 akut pulmoner tromboemboli tanılı hasta ve 30 kiĢilik kontrol grubu olmak üzere toplam 124 kiĢi dahil edildi. HIF-1 alfa seviyesi hasta grupta kontrol grubuna göre yüksek bulundu (p=0,03). Aynı zamanda HIF-1 alfa seviyesi yüksek mortalite riskli grupta kontrol grubuna, düĢük mortalite riskli gruba ve orta-düĢük mortalite riskli gruba göre daha yüksek bulundu (sırasıyla p= 0,000, 0,011, 0,002). NGAL seviyesinde hasta grup ile kontrol grubu arasında anlamlı fark bulunmazken, mortalite grupları arasında anlamlı fark izlendi. NGAL seviyesi yüksek mortalite riskli grupta kontrol grubuna, düĢük mortalite riskli gruba ve orta-düĢük mortalite riskli gruba göre daha yüksek bulundu ( sırasıyla p= 0,001, 0,000, 0,010). Apelin 13 seviyelerinde ise hasta grup ile kontrol grubunun karĢılaĢtırılmasında da mortalite risk gruplarının karĢılaĢtırılmasında da anlamlı sonuçlara rastlanmadı. 6 Sonuç: Sonuç olarak HIF-1 alfa hem hasta olan ve olmayan grubu ayırmada hem de hasta grupta yüksek mortalite riski olanları belirlemede umut vadeden bir biyobelirteçtir. Aynı zamanda NGAL'da yine pulmoner tromboembolizm vakalarında yüksek mortalite riski olan grubu belirlemede baĢarılı bir biyobelirteç olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Background: Pulmonary thromboembolism is an important cause of mortality and morbidity as a result of clots occluding pulmonary artery and its branches. Due to this, it is really important to diagnose pulmonary thromboembolism and start the treatment it. Even though the markers we use in diagnosis of pulmonary embolism are sensitive, they are not specific enough. The biomarkers we often use can give misleading results and cause more unnecessary tests in cases such as malignancy, postoperative period, pregnancy, chronic renal failure etc. As a result of this reason, new biomarkers with greater sensitivity and specificity are needed in the diagnosis of acute pulmonary embolism. We sought answers of the questions ''can HIF-1-alpha (Hypoxia-Inducible Factor 1-alpha), NGAL (Neutrophil Gelatinase-Associated Lipocalin) and Apelin 13 the biomarkers be used in diagnosis of pulmonary embolism?'' and ''are these biomarkers successful at determination of risk of mortality?''. Method: Our study was done prospectively on inpatient people who are staying at pulmonology service and intensive care unit or at other hospital services and intensive care units, and also outpatient people that are diagnosed with acute pulmonary thromboembolism in Van YYU Medical School Dursun OdabaĢ Medical Center. The patient group in this study includes patients diagnosed with acute pulmonary thromboembolism who were older than 18 years old and also that gave their constent to be a part of the study. A control group was formed in order to be compared to the patient group with people who had not been diagnosed with acute pulmonary thromboembolism, were of similar ages and gender distribution and gave their constent to be a part of the study. Results: The study involved total of 124 individuals including 94 patients who had been diagnosed with acute pulmonary thromboembolism and the control group of 30. The patient group had significantly higher level of HIF-1alpha compared to the control group (p=0,03). At the same time, it was observed that the level of HIF-1alpha was higher at the high-risk group compared to control group, low-risk group, intermediate-low-risk group (p= 0,000, 0,011, 0,002; respectively). 8 There is no significant difference between the patient group and the control group while there is a significant difference in NGAL level between different mortality groups. The NGAL level was observed higher at the high-risk group compared to control group, low-risk group, intermediate-low-risk group (p= 0,001, 0,000, 0,010; respectively). There is no significant difference in Apelin 13 level between patient group and control group and between different mortality risk groups. Conclusion: In conclusion, HIF-1alpha is a promising biomarker in specification of the presence of pulmonary thromboembolism and also in the determination of people with high-risk mortality. Furthermore, NGAL can be used as a successful biomarker at identifying the pulmonary thromboembolism patients with the high-risk mortality.