Diyabetik maküler ödemli hastalarda intravitreal anti-VEGF uygulamalarının koroid vasküler indeksine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of intravitreal anti-VEGF applications on choroid vascular index in patients with diabetic macular edema
  1. Tez No: 788387
  2. Yazar: AYDIN TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ALPAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Diyabetik maküler ödemli hastalarda intravitreal bevacizumab enjeksiyonunun subfoveal (1500μm) ve total maküler (6000μm) alandaki koroid vasküler indeksi üzerine etkilerini incelemek Gereç ve Yöntem: Zonguldak BEÜ Göz Hastalıkları Polikliniğinde Ocak 2021 tarihinden itibaren diyabetik retinopati (DR) tanısıyla takipli hastaların dosyaları tarandı. Diyabetik maküler ödemi (DMÖ) bulunup 6 doz bevacizumab enjeksiyonunu tamlamlamış 45 hastanın 50 gözü çalışma grubu olarak, DR'si olup DMÖ'sü bulunmayan, 6 ay takip edilen yaş ve cinsiyet uyumlu 42 hastanın 50 gözü ise kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Hastaların 0,3 ve 6. aydaki EDI-OKT (Heidelberg, Spectralis) görüntüleri incelendi. Santral maküla kalınlığı (SMK), Santral koroid kalınlığı (SKK), Subfoveal (1500μm) ve total maküler (6000μm) alandaki total koroidal alan (TKA) ve koroidal vasküler indeksi (KVİ) hesaplanıp 0,3 ve 6. aydaki değişimleri değerlendirildi. Parametrelerin ayırt etme kapasiteleri ROC eğrileri ve eğri altında kalan alan (EAA) değerlendirildi.1500μm ve 6000μm'deki KVİ'nin korelasyonu Pearson Correlation testi ile değerlendirildi. Bulgular: Başlangıçta KVİ, her iki alanda da çalışma grubunda anlamlı olarak daha düşüktü (p=0,004, p=0,003). Çalışma grubunda subfoveal alanda 0-6. aylar arasında KVİ'de anlamlı bir azalma görüldü (p=0,001). Total maküler alanda ise çalışma grubunda KVİ'deki azalma 0-3. aylar ve 0-6. aylar arasında anlamlıydı. KVİ'nin subfoveal ve total maküler alandaki ölçümleri arasında orta derecede korelasyon vardı.
Özet (Çeviri)
Aim: To examine the effects of intravitreal bevacizumab injection on the choroidal vascular index in the subfoveal (1500μm) and total macular (6000μm) area in patients with diabetic macular edema. Methods: The files of patients who were followed up with the diagnosis of diabetic retinopathy (DR) in Zonguldak BEU Ophthalmology Clinic since January 2021 were scanned. Fifty eyes of 45 patients with diabetic macular edema (DME) who completed 6 doses of bevacizumab injection were included in the study as the study group, and 50 eyes of 42 age and gender matched patients who had DR but did not have DME and were followed for 6 months were included in the study as the control group. EDI-OCT (Heidelberg, Spectralis) images of the patients at 0, 3 and 6 months were examined. Central macular thickness (CMT), Central choroidal thickness (CCT), subfoveal (1500μm) and total macular (6000μm) total choroidal area (TCA) and choroidal vascular index (CVI) were calculated and their changes at 0.3 and 6 months were evaluated. The discrimination capacities of the parameters were evaluated by ROC curves and the area under the curve (AUC). Correlation of CVI at 1500μm and 6000μm was evaluated by Pearson Correlation test. Results: At baseline, CVI was significantly lower in both areas in the study group (p=0.004, p=0.003). In the study group, a significant decrease was observed in CVI between 0. months and 6. months in the subfoveal area (p=0.001). In the total macular area, the decrease in CVI in the study group was significant between 0- 3.months and 0-6. months. There was moderate correlation between measurements of CVI in the subfoveal and total macular areas.