Sistem mühendisliğinin tarımsal mekanizasyon alanında kullanımı ve değerlendirilmesi
Evalution and use of systems engineer in agricultural mechanization
- Tez No: 78841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL KAYİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SİSTEM MÜHENDİSLİĞİNİN TARIMSAL MEKANIZASYON ALANINDA KULLANIMI ve DEĞERLENDİRİLMESİ Cengiz KURT Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr.Birol KAYİŞOĞLU 1998, Sayfa : 36 Jüri : Doç.Dr.Birol KAYİŞOĞLU (Danışman) Doç.Dr. Bahattin AKDEMİR Yrd. Doç.Dr. Yılmaz BAYHAN Tarımsal mekanizasyonla ilgili sorunlara bilimsel yaklaşım için, yöneylem araştırması yaklaşımı en akılcı konudur. Bir çok tekniğin bu amaç için yaygın kullanımı zor değildir. Özellikle bu teknikler bir çok bilim dalı için geliştirilmiş ve bazdan bu teknikleri kendi özgün alanları için kullanmaktadır.11 Bu çalışmada tarımsal mekanizasyon alanında yöneylem araştırması teknikleri kullanarak yapılan araştırmalar dikkate alınarak bir planlama yapılmıştır. Bu planlamada amaç, GAP bölgesinde ihtiyaç duyulan tarım makinelerinin dağılımını planlamaktır. Çalışmada masrafları minimum hale getirmek için yöneylem araştırması tekniklerinden ulaştırma modeline yönelmeyi gerektirmiştir. Sonuçta QSB isimli bir bilgisayar paket programı kullanılarak bazı öneriler getirilmiştir. Bunlar; Pulluk için elde edilen sonuca göre GAP Bölgesi için birinci dönemde Trakya'dan pulluk alınması daha uygun görülürken, 2,3 ve 4 dönemlerde Trakya bölgesinden alınmaması önerilmiştir. Diğer yandan Marmara bölgesinden 1. dönem pulluk alımı öngörülürken İç Anadolu'dan 3. Dönem, Ege'den 1.2.3 dönem pulluk almayı bize önermektedir. GAP'a yakın illerden ise I ve 4.dönemlerde pulluk alınmasının daha uygun olacağı önerilmektedir. Program çıktısına bir bütün olarak bakıldığında önerilen sonuçların son derece yerinde olduğu saptanmıştır. O nedenle bu teknik ulaştırma amaçlı programlar için rahatlıkla kullanılabilir sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Postgraduate Thesis EVALUTION AND USE OF SYSTEMS ENGINEER IN AGRICULTURAL MECHANIZATION Cengiz KURT Trakya University The Institute of Natural and Applied Sciences Farm Machinery Mainsciences Section Supervisor : Doç.Dr.Birol KAYİŞOGLU 1997, Page : 36 Jury: Doç.Dr.Birol KAYİŞOGLU (Supervisor) Doç.Dr. Bahattin AKDEMİR Yrd. Doç.Dr. Yılmaz B AYHAN Operational research in the scientific approach to the agricultural mechanization problems is a subject that is at once highly relevant and intellectually stimulating. Many of the techniques are not difficult to grasp and have become widely used. Especially, this techniques were developed many of science and some scientist use to the owner subjects.rv In this study was a planing to prepare from research on the agricultural mechanization problems by the use of operational research. The study were to be oriented toward to the operational research methods that was use transportation techniques due to for minimise costs at the study. At the result of the study some proposal were developed used by the QSB computer programs. These include; According to results from plough marketing research it is suggested that in GAP region the best buying time of plough from Trakya Region is the first period while second, third and fourth periods, not right time to buy. In addition, the best plough buying time for Marmara is first period and for Aegean Region is first, second and third periods. While for central Antonio is third periods. In the provinces where are closest to GAP, the best time is the first and third period. When the program is considered as a whole, it was found that the results is extremely important and useful in order to estimate marketing capacity of farm machinery.