Aşırı kurvatüre sahip kök kanallarında farklı irrigasyon aktivasyon sistemlerinin apikalden ekstrüze olan irrigasyon solüsyonu miktarına etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of using different irrigation activation systems on the amount of irrigation solution extruded from the apical in root canals with severe curvature
- Tez No: 788424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA UĞUR AYDIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, aşırı kurvatüre sahip kök kanallarında Sİİ, PUİ, EDDY, PIPS ve SWEEPS irrigasyon aktivasyon yöntemlerinin apikalden ekstrüze olan irrigasyon solüsyonu miktarına etkisini kantitatif olarak karşılaştırmaktır. Mevcut çalışmaya 75 adet tek kök ve tek kanala sahip kurvatür derecesi 20-40⁰ arası olan dişler dahil edildi. Kök kanal kurvatürleri bukkolingual ve mesiodistal açıdan alınan radyografiler yardımıyla ImageJ (ImageJ 1.48v; National Institutes of Health, Bethesda, MD, ABD) programı kullanılarak belirlendi. Tüm örneklerin Resiproc Blue R25 eğesi (VDW, Münih, Almanya) ile kök kanalı preparasyonu tamamlandı. Örnekler irrigasyon aktivasyon yöntemlerine göre rastgele 5 gruba ayrıldı (n=15); Sİİ, PUİ, EDDY,PIPS VE SWEEPS. Tüm örneklerde toplam 6 ml % 2,5'lik NaOCl (Wizard) kullanılarak 90 sn boyunca irrigasyon aktivasyon prosedürü uygulandı. Apikalden ekstrüze olan irrigasyon solüsyonu Myers Montgomery yöntemi kullanılarak toplandı. Apikalden ekstrüze irrigasyon solüsyonu miktarına ait veriler Kruskal-Wallis ve Mann Whitney-U testleri kullanılarak istatistiksel olarak P0,05). ANAHTAR KELİMELER: İrrigasyon solüsyonu ekstrüzyonu, EDDY, PIPS, SWEEPS
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the effects of SII, PUI, EDDY, PIPS, and SWEEPS irrigation activation methods on the amount of irrigation solution extruded from the apical in root canals with excessive curvature. In the current study, 75 teeth with a single root and a single canal with a degree of curvature between 20 and 40 degrees were included. Root canal curvatures were determined with the help of buccolingual and mesiodistal radiographs using the ImageJ (ImageJ 1.48v; National Institutes of Health, Bethesda, MD, USA) program. Root canal preparation of all specimens was completed with a Resiproc Blue R25 file (VDW, Munich, Germany). The samples were randomly divided into 5 groups according to irrigation activation methods (n=15); SII, PUI, EDDY, PIPS, and SWEEPS. In all samples, the irrigation activation procedure was applied for 90 seconds using a total of 6 ml of 2.5% NaOCl (Wizard). The apically extruded irrigation solution was collected using the Myers Montgomery method. The data on the amount of apically extruded irrigation solution were statistically analyzed at a P0.05). KEYWORDS: Irrigation solution extrusion, EDDY, PIPS, SWEEPS