Allojeneik kök hücre nakli yapılan hastalarda immünsupresif tedavinin relaps, sağkalım ve toksisite ile ilişkisi
The impact of immunosuppressive regimens on toxicity, relapse and survival in allogeneic hematopoietic stem cell transplant recipients
- Tez No: 788426
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ARZU YEGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Allojeneik kök hücre nakli (AKHN) birçok hematolojik hastalığın tedavisinde kullanılan etkin bir yöntemdir. Bu çalışmada, AKHN yapılan hastalarda, temelde graft versus host hastalığını (GvHH) önlemek için kullanılan immünsupresif tedavi tipinin ve süresinin relaps, sağkalım ve toksisite ile ilişkisinin aydınlatılması amaçlandı. Allojeneik KHN yapılmış 300 hastanın [ortanca yaş: 37(15-71) yıl, E/K: 194/106] dosyası geriye dönük incelendi. Nakil sonrası ortanca siklosporin A (CsA) kullanım süresi 200(6-1830) gün, mikofenolat mofetil (MMF) kullanım süresi 62.5(10-1825) gündü. Toplam 137 hastaya (%45.7) akut/kronik GvHH nedeniyle ortanca 90(5-540) gün süreyle kortikosteroid (KS) tedavisi uygulandı. Nakil sonrası yüksek doz siklofosfamid (Cy) 32 hastaya (%10.7), anti timosit globülin (ATG) 40 hastaya (%13.3) uygulandı. Toplam 219 hastada (%73) GvHH profilaksisi olarak CSA- metotreksat (Mtx), 81 hastada (%27) CSA-MMF kombinasyonu kullanıldı. Siklosporin A ve Mtx alan hastalarda, CsA ve MMF alan hastalara göre, toplam sağkalım (OS) olasılığı anlamlı yüksek (%54.1 vs %24.3; p=0.006), 5-yıllık relaps dışı mortalite (NRM) olasılığı anlamlı düşüktü (%52 vs %73.5; p=0.005).
Özet (Çeviri)
Allogeneic hematopoietic stem cell transplantation (alloSCT) is accepted to be an effective treatment modality in various hematological disorders. The aim of this retrospective study was to investigate the impact of immunosuppressive treatment regimens on toxicity, relapse and survival in patients who underwent alloSCT. Medical records of 300 alloSCT recipients [median age: 37(15-71) years, M/F: 194/106] were retrospectively reviewed. Median duration of cyclosporine A (CsA) and mycophenolate mofetil (MMF) treatments were 200(6-1830) days and 62.5(10-1825) days, respectively. A total of 137 patients (45.7%) received corticosteroid (CS) treatment for acute/chronic graft versus host disease (GvHD) for median 90(5-540) days. Posttransplant cyclophosphamide (Cy) and anti-thymocyte globulin (ATG) were used in 32 patients (10.7%) and 40 patients (13.3%), respectively. CsA-Mtx and CsA-MMF combinations were used as GvHD prophylaxis in 219 patients (73%) and 81 patients (27%). Patients who received CsA-Mtx had significantly better overall survival (OS) probability compared to patients who had CsA-MMF treatment (54.1% vs 24.3%; p=0.006). The probability of 5-year non-relapse mortality (NRM) was significantly lower in the same group of patients (% 52 vs 73.5%; p=0.005).