PMMA-ABS kompozitinin çizilme direncinin arttırılması ve yeniden işleme ile çizik onarılabilirlik yöntemlerinin araştırılması
Increasing scratch resistance of PMMA-ABS composite and investigation of scratch repairability methods by reprocessing
- Tez No: 788457
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRCAN DİNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında ABS-PMMA malzemeden yapılmış çerçeve üzerinde meydana gelen çiziklerin çeşitli potansiyel onarıcı malzemeler ile onarım durumu incelenmiştir. Ana odak konusu; çizilme meydana gelen yüzeylerde, orijinal dokuyu bozmadan uyumlu bir şekilde çiziklerin giderilmesini sağlamaktır. Bu çalışmada kullanılan malzeme, alt tabakada ABS ve üst tabakada 7-3 karışım oranında ABS-PMMA kompozit malzemesinden oluşmaktadır. Malzeme, bu malzemeyi kendi üretiminde kullanacak otoriteler tarafından UV dayanımı, çizilme direnci ve gıda ile temasa uygun olma özellikleri gözetilerek seçilmiştir. Tedarikçileri Röhm ve Eicoplast'tır. Açık gri ve koyu gri renkli kompozit malzeme örnekleri alınarak martest cihazı ile 10N, 20N, 30N kuvvetleri ayarlanarak çizikler yaratılmıştır. Her kuvvet için; etch (aşındırıcı), diş macunu, özel onarım (HBC ve Senogloss ) solüsyonu, sprey boya, vernik, aseton ve zımpara gibi fiziksel ve kimyasal malzemeler kullanarak, yüzeyin orijinal dokusunu bozmayacak şekilde çizik kısmın onarımının yapılabilirliği gözlemlenmiştir. Çizikler üzerine uygulanan onarım yöntemleri, ShuttlePix P-MFSC dijital mikroskop ile iki boyutlu, üç boyutlu ve katmanlı üç boyutlu olarak incelenmiştir. Tüm denemeler 25 °C'de oda sıcaklığında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the repair status of scratches on the frame made of ABS-PMMA material with various potential repairing materials was investigated. The main focus is to ensure that scratches are removed in a harmonious manner without disturbing the original texture on the scratched surfaces. The material used in this study consists of ABS in the lower layer and ABS-PMMA composite material in the upper layer at a mixing ratio of 7-3. The material has been selected by the authorities that will use this material in their own production, considering its UV resistance, scratch resistance and suitability for food contact. Its suppliers are Röhm and Eicoplast. Light gray and dark gray composite material samples were taken and scratches were created by adjusting 10N, 20N, 30N forces with a martest device. The feasibility of repairing the scratched part was observed by using physical and chemical materials such as etch (abrasive), toothpaste, special repair (HBC and Senogloss) solution, spray paint, varnish, acetone and sandpaper for each strength, without damaging the original texture of the surface. The repair methods applied on the scratches were examined in two-dimensional, three-dimensional and layered three-dimensional forms with the ShuttlePix P-MFSC digital microscope. All experiments were carried out at 25 °C at room temperature.