Universal design applications in airports after pandemics. perceptual and experience of passengers
- Tez No: 788489
- Danışmanlar: PROF. GÜLİZ MUĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, havalimanlarınd a pand emi sonrası evrensel tasarım uygulamaların ı belirlemeyi amaçlamıştır. Çalışmanın tamamı, araştırma için seçilen havalimanının Kuveyt'te Kuveyt'in uluslararası havalimanı terminal 1'de çalışıp çalışmadığını veya geliştirilmeye ihtiyaç duyup duymadığını gözlemlemek için yolcuların algılarına ve deneyimlerine dayanıyordu. Araştırma, ihtiyaç duyulan verilerin toplanmasına yardımcı olmak için farklı cinsiyet ve yaş gruplarıyla birçok görüşme yoluyla gerçekleştirilmiştir. Konu, yeni önlemler, sokağa çıkma kısıtlamaları ve uygulamalar sonrasında insanların yaşam tarzlarının, alışkanlıklarının ve ihtiyaçlarının bambaşka bir yöne yöneldiği mevcut COVID-19 salgını nedeniyle dikkate alınması gereken bir konudur. Çalışma, Kuveyt'in uluslararası havalimanı“terminal 1”de pandemi öncesi evrensel tasarım uygulamalarının nasıl olduğunu ve“AL-Sadu”gibi benzersiz tasarım özelliklerine sahip böylesi bir kamusal aland a pand emi sonrasınd a hangi gelişmelerin eklenip d eğişt irild iğini göstermeyi amaçlıyor. tavan tasarımı. Araştırma sonuçları gözlemlere dayanmaktadır ve insanların Kuveyt'in uluslararası havalimanına ilişkin algısı, daha iyi bir evrensel seyahat deneyimi için geliştirilmesi gereken COVID-19 salgınıyla ilgili birçok gelişme ve uygulamadan yoksun olma eğilimindedir. Görüşülen kişiler, uzun vadeli çözümlerin yalnızca bir pandemi gibi dünyanın karşı karşıya kalabileceği mevcut durumu takip etmek için değil, aynı zamanda gelecekte meydana gelebilecek herhangi bir neden için iyi bir yedek olması için temel olduğunu ifade ettiler. Genel olarak, yolcuların kendilerini daha az stresli, güvende hissedecekleri ve Kuveyt'in uluslararası havaalanı terminal 1 gibi kamusal alana ait olacakları terminal 1'de teknoloji, yükseltmeler ve sistematik çıktılar gereklidir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify the universal design applications after pandemics in airports. The whole study was based on passengers' perceptions and experiences to observe whether the chosen airport of the research is functioning in Kuwait at Kuwait's international airport terminal 1 or needs development. The research was conducted through many interviews with different genders and age groups to help collect the data needed. The topic is to be taken into consideration due to the current pandemic of COVID-19 situation, where people's lifestyles, habits, and needs have been oriented in a completely different direction after the new measures, lockdowns, and applications. The study aims to show what the universal design applications were like in Kuwait's international airport“terminal 1”before the pandemic and what development has been added and changed after the pandemic in such a public space with unique design features like the“AL-Sadu”ceiling design. The research results were based on observations, and people's perception of Kuwait's international airport tends to lack many developments and applications related to the pandemic of COVID-19 that needs to be developed for a better universal traveling experience. Interviewees expressed that long-term solutions are fundamental not only to follow the current situation that the world could be facing, such as a pandemic, yet a good backup for any future cause that might occur. In general, technology, upgrades, and systematic outputs are required within terminal 1, where passengers will feel less stressed, safe, and belong within such public space as Kuwait's international airport terminal 1.