Covid-19 uzaktan eğitim sürecinde çalgı eğitimi zihin alışkanlıkları ve bireysel çalgı çalışma alışkanlıklarının incelenmesi
Investigation of habits of mind and practicing habits in instrumental education during Covid-19 distance education
  1. Tez No: 788490
  2. Yazar: ECREN ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN JELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 sürecinde eğitimin uzaktan eğitime geçmesiyle birlikte uygulamalı bir ders olan çalgı eğitimi dersini alan öğrencilerin dersleri de uzaktan eğitim ile yapılmak mecburiyetinde kalınmıştır. Bu durum ise öğrencinin başarısında çalgı eğitimi için iki önemli etken olan zihin ve çalışma alışkanlıklarını sorgulatmıştır. Bu çalışmanın amacı Covid-19 uzaktan eğitim sürecinde çalgı eğitimi zihin alışkanlıkları ve bireysel çalgı çalışma alışkanlıklarını çeşitli değişkenler ile incelemektir. Araştırmada verilerin elde edilmesi için Çalgı Eğitimi Zihin Alışkanlıkları Ölçeği ve Bireysel Çalgı Çalışma Alışkanlıkları Ölçeği kullanılmıştır. Ölçekler Gazi Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Trabzon Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında lisans eğitimi gören öğrencilere uygulanmıştır. Veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulardan bireysel çalgı çalışma alışkanlıklarında öğrencilerin cinsiyetine, öğrenim gördükleri üniversitelere göre anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Ancak sınıf düzeylerine, haftalık ortalama çalışma sürelerine göre anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Çalgı eğitimi zihin alışkanlıklarıyla ilgili olarak ise öğrencilerin cinsiyetine, sınıf düzeylerine, öğrenim gördükleri üniversitelere göre anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna varılmıştır. Ancak çalgı eğitimi zihin alışkanlıklarının haftalık ortalama çalışma sürelerine göre anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the transition of education to distance education during the Covid-19 process, which affected the world, the lessons of the students who took the instrument training course, which is an applied course, had to be done with distance education. This situation made students question the mind and study habits, which are two important factors for instrument education in the success of the student. The aim of this study is to investigate of habits of mind for instrument education and individual instrument practice habits with various variables in the Covid-19 distance education process. Habits of mind for instrument education scale and individual instrument practice habits scale were used to obtain data in the study. The scales were applied to undergraduate students at Gazi University, Çanakkale Onsekiz Mart University, Dokuz Eylül University, Trabzon University, Muğla Sıtkı Koçman University, Niğde Ömer Halisdemir University, Ondokuz Mayıs University, Pamukkale University and Burdur Mehmet Akif Ersoy University Music Education Departments. The data were analyzed using the SPSS progra. From the findings of the study, it was concluded that there was no significant difference in individual instrument practice habits according to the gender of the students and the universities they attended. However, it was observed that there was a significant difference according to grade levels and average weekly working hours. Regarding habits of mind for instrument education, it was concluded that there was no significant difference according to the gender of the students, their grade level, and the universities they attended. However, it was concluded that there is a significant difference between the mental habits of instrument training and the average weekly working time.