Bazı çerezlik ayçiçeği (Helianthus annuus l.) çeşitlerinin Tekirdağ koşullarında verim ve verim unsurları
The Yield and yield characters of six different kinds confectionery sunflowers in the conditions of Tekirdağ
- Tez No: 78851
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Altı farklı çerezlik ayçiçeği çeşidinin Tekirdağ koşullarında verim ve verim unsurlarını belirlemek amacıyla yapılan bu araştırma 1995 yılında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanında kurulmuştur. Araştırmada; Edirne Araştırma 1, Edirne Araştırma 2, Kahramanmaraş Yerli 1, Kahramanmaraş Yerli 2, Balıkesir ve Tekirdağ Yerli çeşitleri kullanılmıştır. Deneme; tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Denemede verim ile verime etkili; bitki boyu, tabla çapı, 1000 tane ağırlığı, tane boyu, kabuk oranı, yağ oranı ve protein oranı gibi bazı karakterler incelenmiştir. Aşağıda, incelenen karakterlere ilişkin bulgular özetlenmiştir. En uzun ortalama bitki boyu Kahramanmaraş Yerli 2 çeşidinde 157.00 cm, en kısa bitki boyu Kahramanmaraş Yerli 1 çeşidinde 139.25 cm. olarak bulunmuştur. Yapılan ölçümler sonucunda, çeşitlerde tabla çapının 15.75-13.50 cm. arasında (sırası ile Kahramanmaraş Yerli 1 ve Kahramanmaraş Yerli 2 ile Tekirdağ Yerli çeşitleri) değiştiği ancak çeşitler arasındaki farkın önemli olmadığı saptanmıştır. En yüksek 1000 tane ağırlığı Kahramanmaraş Yerli 1 çeşidinde 139.25 g olarak bulunurken, en düşük 1000 tane ağırlığı ise Kahramanmaraş Yerli 2 çeşidinde 112.08 g olarak bulunmuştur. Çeşitlerin tane boylan 1.61-2.16 cm arasında değişmiş olup, en uzun tane boyuna sahip çeşit Kahramanmaraş Yerli 1 çeşidi, en kısa tane boyuna sahip çeşit ise Edirne Araştırma 1 çeşidi olmuştur. En yüksek kabuk oranına sahip çeşit %55.44 ile Balıkesir Yerli çeşidi, en düşük kabuk oranına sahip çeşit ise %42.77 ile Edirne Araştırma 2 çeşidi olmuştur. Dekara verim yönünden, en yüksek değer Edirne Araştırma 2 çeşidinde 364.55 kg/da, en düşük değer ise Edirne Araştırma 1 çeşidinde 223.52 kg/da olarak bulunmuştur. Yağ oranı bakımından en yüksek yağ oranı Kahramanmaraş Yerli 1 çeşidinde %39.5, en düşük yağ oranı ise Tekirdağ Yerli çeşidinde %29.6 olarak bulunmuştur. Protein oranı Kahramanmaraş Yerli 2 çeşidinde %17.18 olarak en yüksek; Balıkesir Yerli çeşidinde ise % 1 1.74 ile en düşük olarak saptanmıştır. İncelenen karakterlere ilişkin ikili ilişkilerde dekara verim ile tane boyu (0.624**) arasında 0.01 düzeyinde önemli ve olumlu, kabuk oranı (-0.488**) arasında 0.01 düzeyinde önemli ancak olumsuz bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Protein oranı ile bitki boyu (0.575**) arasında 0.01 düzeyinde önemli ve olumlu, 1000 tane ağırlığı (-0.508*) ve kabuk oranı (- 0.487*) arasında ise 0.05 düzeyinde önemli ancak olumsuz bir ilişki olduğu saptanmıştır.Yapılan Path Analizi sonuçlarına göre, çerezlik ayçiçeğinde tane verimi ve protein oranına, özellikle tane boyu ile bitki boyunun doğrudan etkisinin önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research which was performed for the purpose of determining the yield and yield characters of six different kinds confectionery sunflowers in the conditions of Tekirdağ was established in 1995, in the simulation field at Field Plants Department of Trace University Tekirdağ Agriculture Faculty. In the research, Edirne Araştırma 1, Edirne Araştırma 2,Kahramanmaraş Yerli 1, Kahramanmaraş Yerli 2, Tekirdağ Yerli sorts were used. The field experiments was layout at the randomized complete blocks with four replication. In the experiment, some of the characters related to yield such as the plant height, the head diameter, the weight of 1000 seed, the seed lenght, the ratio of hull, ratio of oil and protein were examined. The followings are the summary of the results about examined characters. The average of the maximum plant height is 157.00 cms. for the sort of Kahramanmaraş Yerli 2 and the minimum plant height is 139.25 cms. for the sort of Kahramanmaraş Yerli 1. As a result,the head diameters of the sorts (Kahramanmaraş Yerli 1, Kahramanmaraş Yerli 2 and Tekrdağ Yerli respectively) were determined as between 13.50 and 15.75 cms.,however it was fond that differences among the sorts weren't important. The maximum weight of 1000 seeds of Kahramanmaraş Yerli 1 were measured as 139.25 grams and the minimum weight of Kahramanmaraş Yerli 2 were measured as 112.80 grams. The seed lenghts changed between 1.61 and 2.16 cms. and it was found that Kahramanmaraş Yerli 1 was the tallest one and Edirne Araştırma 1 was the shortest one. The sort which had the highest hull ratio was the Balıkesir Yerli as a percentage of 55.44 and the sort which had the smallest hull ratio was Edirne Araştırma 2 as a percentage of 42.77. From the seed of the yield, the highest value was found in Edirne Araştırma 2 as of 364.55 kg/da and the lowest value was weighed in Edirne Araştırma 1 as 223.52 kg/da. The highest oil ratio was of Kahramanmaraş Yerli 1 as a percentage of 39.5 and the lowest one was of Tekirdağ Yerli as a percentage of 29.6. The protein ratio was the highest at Kahramanmaraş Yerli 1 as a percentage of 17.18, the lowest at Balıkesir Yerli as a percentage of 1 1.74. Through the dual relationship between the characters which were examined, a positive and important correlation of 0.01 was found between yield of seed and the seedlenght (0.624**), important but negative correlation of 0.01 was found between the yield of seed and hull ratio (-0.488**). Important and positive correlation of 0.01 was determined between the protein ratio and the plant height (0.575**) and important but negative relation of 0.05 was determined between the weight of the 1000 seed (-0.508*) and the hull ratio (-0.488*). As a results of Path Analysis, it was determined that the direct influences of the seed and plant height is especially important for the yield of seed and the protein ratio in confectionery sunflowers.