Trakya koşullarında ekim sıklığının nohutta (Cicer arietinum l.) verim ve verim unsurlarına etkisi
Effect of sowing density on yield characteristics of chickpeas (Cicer arietinum l.) in the Trakya Region
  1. Tez No: 78850
  2. Yazar: NİLGÜN ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZEN ŞEHİRALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi *}*& TRAKYA KOŞULLARINDA EKİM SIKLIĞININ NOHUTTA (Cicer arietinum L.) VERİM VE VERİM UNSURLARINA ETKİSİ Nilgün ÖZEN YÜKSEK LİSANS TEZİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TEKİRDAĞ ZİRAAT FAKÜLTESİ TARLA BİTKİLERİ ANABİLİM DALI DANIŞMAN: Prof.Dr. Sezen ŞEHİRALİ Sayfa:36 Jüri: Prof Dr. Sezen Şehirali Prof Dr. Temel Gençtan Doç. Dr. Nezihi Sağlam Nisan-Ağustos 1993 ekim döneminde Tarla Bitkileri Bölümü Deneme Tarlalarında gerçekleştirilen araştırmada, Geçit Kuşağı ve Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitü' lerinden sağlanan iki nohut çeşidi ( Canıtez-87 ve Ak-87 ) kullanılarak Tekirdağ koşullarında en uygun ekim sıklığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda iki materyal sıra arası sabit tutularak (25 cm) dört farklı sıra üzeri açıklıkta (5cm, 10cm, 15cm, 20cm), bölünmüş parseller deneme desenine göre ekilmiştir. Araştırma sonucunda her iki çeşitte de bitki basma en yüksek tane verimi (16.72g/bitki) 20 cm sıra üzeri açıklıkta elde edilirken, en düşük bitki basma verim (7.77 g/bitki) 5 cm sıra üzeri açıklıktan elde edilmiştir. Bitkide bakla sayısı (41.67 adet), bitkide tane sayısı (33.09 adet), yüz tane ağırlığı (57 g) yönünden 20 cm sıra üzeri açıklıktan en yüksek değerler alınmıştır. Dekara verim en yüksek (310.30kg/da) Ak-87 çeşidinin 20 cm sıra üzeri açıklıktaki işleminden elde edilmiştir. Bitki verimi ile bakla sayısı, nişasta oram ve dekara verim arasındaki 0.01 düzeyinde olumlu önemli ilişkiler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Master Thesis EFFECT OF SOWING DENSITY ON YIELD CHARACTERISTICS OF CHICKPEAS (Cicer arietinum L.) IN THE TEKİRDA? REGION. Nilgün ÖZEN Trakya University Institute of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops ADVISOR: Prof. Dr. Sezen ŞEHÎRALİ Jury: Prof Dr: Sezen Şehirali Prof Dr. Temel Gençtan Doç. Dr. Nezihi Sağlam The object of this study was to determine the optimum planting density for chickpeas in the Tekirdağ region. The research was carried out in the research field of Deparment of Field Crops during the period April-August 1993. Camtez-87 from the Transtational Research Station, and Ak-87 from the Ankara Central Research Station for Field Crops, were planted with a constant spacing between rows of 25 cm, but with variable within- row spacings of 5, 10, 15 and 20cm. It was found that, in both varieties, the highest mean values for yield per plant (16.72g/plant) were obtained with the 20cm. within-row spacings, and the lowest values (7.88g/plant) with the 5 cm. spacings. The 20cm. within-row spacings also produced the highest mean values for the number of pods per plant (41.64), the number of seeds per plant (33.09) and one hundred seed weight (57g ). The highest overall yield (310.30 kg/da) was produced by Ak-87 planted at the 20 cm. within-row spacing.