Amik Ovası koşullarında yetiştirilen çerezlik ayçiçeği (Helianthus annuus L.) çeşitlerinde ekim sıklığının yem verim ve kalitesine etkisi
The effect of sowing density on forage yield and quality in consumption sunflower (Helianthus annuus L.) cultivars grown in Amik Plain conditions
  1. Tez No: 827314
  2. Yazar: MERVE MELİSA KARAOZAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma Amik ovası koşulları altında bazı çerezlik ayçiçeği çeşitlerinde (F-300, F-400 ve Palancı 1) farklı sıra üzeri mesafelerinin (20 cm, 25 cm ve 30 cm) yem verim ve kalitesine etkisini, araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre çerezlik ayçiçeği çeşitleri 15 Mart 2022 tarihinde çeşitler ana parsellere, ekim sıklıkları ise alt parsellere gelecek şekilde ekilmiştir. Farklı çerezlik ayçiçeği çeşitlerinde yem verim kalitesini belirlemek için bitki boyu, sap çapı, yeşil ot verimi, kuru madde verimi, yaprak ağırlığı, sap ağırlığı, tabla ağırlığı, NDF içeriği, ADF içeriği, ADL içeriği, ham kül içeriği, ham protein içeriği, kuru madde sindirimi, kuru madde tüketimi ve nispi yem değeri özellikleri incelenmiştir. Çeşitler arasında bitki boyu, sap çapı, yeşil ot verimi, kuru madde verimi, yaprak ağırlığı, sap ağırlığı ve tabla ağırlığı bakımından en üstün F-400 çeşidi olmuştur. 30 cm sıra üzeri mesafesi uygulaması verim ve verimle ilişkili bu özelliklerde daha iyi sonuç vermiştir. Kalite ve yem değeri bakımından incelenen birçok özellik bakımından da F-400 çeşidi daha üstün sonuçlar vermiştir. Sonuç olarak F-400 çerezlik ayçiçeği çeşidinin 30 cm sıra üzeri mesafesi ile yetiştiriciliğin yapılması daha verimli ve daha kaliteli bir ayçiçeği kaba yeminin elde edileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of different plant distances (20 cm, 25 cm and 30 cm) on forage yield and quality of some sunflower cultivars (F-300, F-400 and Palanci 1) grown under Amik plain conditions. For this purpose, sunflower cultivars were sown on the main plots on March 15, 2022, according to split plots in randomized complete blocks. In the experimental design, plant distances were applied to the sub-plots. In order to determine the forage yield and quality of different sunflower cultivars, plant height, stem diameter, fresh forage yield, dry matter yield, leaf weight, stem weight, head weight, NDF content, ADF content, ADL content, crude ash content, crude protein content, dry matter digestibility, dry matter intake and relative feed value characteristics were investigated. Among the cultivars, cv. F-400 was the most superior in terms of plant height, stem diameter, fresh forage yield, dry matter yield, leaf weight, stem weight and head weight. The application of 30 cm plant distance gave higher results in yield and yield component characters. F-400 variety gave superior results in terms of many characteristics examined in terms of forage quality and its nutritive value. As a result, cultivation of the F-400 sunflower cultivar with 30 cm plant distance showed that a more efficient and higher quality sunflower forage would be obtained.