Feminizm ve hukuk antropolojisi perspektifinden uluslararası hukuk
International law from the perspectives of feminism and legal anthropology
  1. Tez No: 788540
  2. Yazar: ELİF SELENAY BAŞ BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İBRAHİM AKKUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Hukuk, Anthropology, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Feminist yaklaşımlarla, evrensel ve tarafsız olduğu ileri sürülen uluslararası hukuk düzeninin eril, cinsiyetçi ve ayrımcı yapısının açığa çıkarılması amaçlanmaktadır. Uluslararası hukukun kadınların seslerine kayıtsız kaldığı yahut seslerini bastırdığı alanlar saptandığı takdirde daha adil bir düzen tesis edilebilir. Hukuk antropolojisi metotları gereği insanların çeşitliliği ve farklı öznelliklerine duyarlı 'hukuk' anlayışlarının geliştirilmesini teşvik etmektedir. Bu doğrultuda, kültür, gelenekler ve toplumsal güç ilişkileri göz önünde bulundurulmaktadır. Uluslararası hukukta feminist ve antropolojik yaklaşımların harmanlanmasıyla teori ve pratikteki sorunlara daha kapsamlı ve vizyoner bir perspektiften bakılabilir.
Özet (Çeviri)
Feminist approaches aim to unveil the masculine, sexist and discriminatory nature of a so-called universal and neutral international law. By situating the places where international law disregards or silences women's voices, a far more just system can be established. Legal anthropology – through the lens of culture, tradition and power relations – encourages conceptions of 'law' in which the diversity and different subjectivities of humans is acknowledged. Taking into account both feminist and anthropological approaches when addressing the theoretical and practical challenges in international law allows for a more inclusive, comprehensive and visionary perspective.