Kütüb-i Sitte'de kadının kocasına itaat etmesiyle ilgili hadislerin sened ve metin açısından değerlendirilmesi
The evaluation of the hadith in Kütüb-i Site related to woman's obey to his wife in terms of sources and text
  1. Tez No: 788563
  2. Yazar: MENSUR ŞİPALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALMAZZEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Çalışmada, İslâm öncesinde kadına bakış, İslâm'ın kadın anlayışı, eşler arasındaki temel haklar ana hatlarıyla ortaya konulmuştur. Kadının kocasına itaat etmesiyle ilgili Kütüb-i Sitte'de yer alan rivayetler sened ve metin açısından incelenmiştir. Tespit edilen rivayetlerdeki raviler Tabakâtü'l-Kübrâ, Târihu's-Sikât, Târîhu'l-Kebîr, Tehzîbü'l-Kemâl fi Esmâi'r-Rical ve Siyerü A'lami'n-Nübelâ gibi rical edebiyatı ve cerh ve tadil kitaplarında ayrıntılı olarak araştırılmış böylece sened bakımından hadislerin sıhhati ortaya konulmuştur. Öte yandan hadisin sıhhatini belirlemede isnadın durumuyla yetinilmemiş, metin kritiğine de gidilmiştir. Tabakat, Rical ve Hadis Edebiyatı kitaplarından istifade edilmiş, bazen güncel akademik çalışmalara başvurulmuştur. Veri toplama, çözümleme ve yorumlamanın yanı sıra tespit edilen bulgular çözümlenerek anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda yer yer nicel, bazen karma; ancak ağırlıklı olarak da nitel yöntem kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, the view of women before Islam, the understanding of women in Islam, and the basic rights between spouses are outlined. The narrations in Kutub-i Sitte about the woman's obedience to her husband were examined in terms of the document and text. The narrators in the detected narrations are detailed in the literary literature such as Tabakatü'l-Kübrâ, Tarihü's-Sîkat, Târîhu'l-Kebir, Tehzîbü'l-Kemâl fi Esmâi'r-Rical and Siyerü A'lami'n-Nübelâ and in the books of cerh and amendment. In this way, the authenticity of the hadiths in terms of saned was revealed. On the other hand, in determining the authenticity of the hadith, the state of the isnad was not contented with, but the text criticism was also used. Tabakat, Rical and Hadith Literature books were used, and sometimes current academic studies were used. In addition to data collection, analysis and interpretation, the findings were analyzed and tried to be understood. Our study is sometimes quantitative, sometimes mixed; however, mainly qualitative method was used.