Cehennem halkının çoğunun kadınlardan meydana geldiğine dair hadisin tahrici, tenkidi ve yorumu
  1. Tez No: 598477
  2. Yazar: REYHAN SEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ESRA ŞAHYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İslam ve kadın üzerine yapılan bazı araştırmalarda kadınlarla ilgili bir takım hadislere dayanarak, İslam'ın kadına bakışına dair olumsuz sonuçlara ulaşılırken; İslam'da kadının değeri ve önemi ile ilgili nassların önemli bir yekün tuttuğunu dikkate alan araştırmalarda ise İslam'da kadın erkek eşdeğerliliği bulunduğu belirtilerek ilk okumada bu sava aykırı görünen rivâyetleri reddetme yoluna gidilmiştir. Bu çalışmada da metni bu anlamda problemli gibi gözüken“cehennem halkının çoğunu kadınların oluşturduğuna”dair hadis değerlendirilmiştir. Söz konusu hadisin Kütüb-i Sitte, Mâlik b. Enes'in Muvatta'ı Ahmed b. Hanbel'in Müsned'i ve Darimî'nin Sünen'inden tahrîci ardından da sened ve metin tenkîdi yapılmıştır. Son olarak da rivâyetin muhtevası incelenmiş ve söz konusu rivâyetin senedine ve metnine yönelik itirazlar değerlendirilmiştir.“Cehennem halkının çoğunu kadınların oluşturduğuna”dair rivâyetin sened ve metin açısından sahîh olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Muhteva, Hz. Peygamber'in muhatabı olduğu kadınları, çokça işledikleri ve cehenneme gitmelerine sebep olabilecek davranışlara karşı uyarması ve onlara bazı tavsiyelerde bulunması ile ilgilidir. Hadisin metninden hareketle, kadın olmanın cehenneme gitme sebebi olması yönünde bir cinsiyet ayrımcılığı sonucuna ulaşılamaz. Hadisin metninde belirtilen, cehennemlik olmaya sebep teşkil eden günahlar kadın-erkek herkes için geçerlidir. Nitekim cennetliklerin çoğunun kadın olduğu yönünde de bir takım değerlendirmeler olduğu dikkate alındığında, hadisin kadınlara yönelik terhib ağırlıklı bir vaazın dili ve üslubu ile ilgili olduğu sonucuna ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
Some studies on Islam and women have found negative conclusions about Islam's view of women based on several hadiths related to women; In the researches that take into account the verses from the Quran and hadith's importance, and stated that men and women are equivalent in Islam. At first reading, this assertion appears contrary to the rumors that denied. In this study, the hadith evaluated which seems problematic in this sense is“Women constitute the majority of hell”. Mentioned hadith evaluated according to Kütüb-i Sitte, Malik b. Enes's Muvatta, Ahmed b. Hanbel's Musned and Darimî's Sunen. Aforementioned sources are taken reference and according to them no doubt the fact of pieces of information, especially review is made on the reliability of the Hadith narrator's conveyed us deep knowledge and in the light of the various criteria has been studied to determine whether a text is authentic. Finally, examined the content of the rumor and objections to the text that the aforementioned hadith evaluated. It has been concluded that the rumor that“women constitute the majority of hell”is authentic when taking into account the reliability of the Hadith narrator's conveyed us deep knowledge and in the light of the various criteria has been studied to determine whether the text is authentic. The content of the aforementioned hadith is about the Excellency Prophet's warning of women because of a good many committed behaviors and which may lead to their actions and cause to go to hell and gave some recommendations. Based on the text of the hadith, can not conclude of gender discrimination in the direction that being a woman is the reason for going to hell. The sins mentioned in the hadith's text, which cause to go to hell, apply to everyone, male and female. As a matter of fact, considering that there are also some assessments that most of the heavenly are women, it can be concluded that the hadith is intended for frightening-weighted style sermon for women.