Ayçiçeği saplarının tarladan kaldırılması üzerine bir araştırma
A research on removing the sunflower straws from the field
  1. Tez No: 78857
  2. Yazar: GÜLÇİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BİROL KAYİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 24
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Ayçiçeği Anızının Tarladan Kaldırılması Üzerine Bir Araştırma Gülçin ŞAHİN Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr.Birol KAYİŞOĞLU 1997, Sayfa 21 Jüri : Prof.Dr.Bülent EKER (Başkan) Doç.Dr.Birol KAYİŞOĞLU (Danışman) Y.Doç.Dr.Cihangir SAĞLAM Bu araştırma, 1997-1998 yıllarında Tekirdağ Ziraat Fakültesi uygulama tarlalarında ayçiçeği hasadından sonra yürütülmüştür. Araştırma ile bir sonraki ürünün toprak işleme ve ekiminin başarısı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olan ayçiçeği anızının sorun olmaktan çıkmasını sağlayacak en iyi yöntemin saptanması amaçlanmıştır. Bu amaçla sap parçalama makinası, goble-disk ve sap toplama tırmığı kullanılmıştır.Araştırmada aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. - Sap parçalama makinasında iş kapasitesi 4.75 da/ha, Goble-disk'de 10.49 da/ha, sap toplama tırmığında 4.80 da/ha olarak bulunmuştur. - Sap parçalama makinasının kullanılmasından sonra yapılan boyut ölçümlerinde ortalama sap boyutu 1 1.9 cm, varyasyon katsayısı %56.4 olarak bulunmuştur. Parçalanan sap parçalarının boyutları oldukça farklı bulunmuştur. Ayrıca, bu makinanın yüzeyde 136.8 kg/da sap bıraktığı ve sapın %81.8 'ini parçalayarak toprağa karıştırdığı saptanmıştır. - Üç makinanın da kullanıldığı parsellerde daha sonra yapılan buğday ekiminde beklenen sıra üzeri mesafeler ile gözlenen sıra üzeri mesafeler arasında fark olup olmadığı X2 (Khi kare) testi ile kontrol edilmiş ve bu değerler arasındaki farkların bütün makinalarda önemli olduğu saptanmıştır. Aynı parsellerde tarla filiz çıkış değerleri açısından makinalar arasında yapılan varyans analizi sonucunda önemli fark olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Postgraduate Thesis A Research on Removing the Sunflower Straws from the Field Gülçin ŞAHİN Thrace University The Istitute of Natural Sciences Farm Machinery Mainsciences Section Supervisor : Doç.Dr.Birol KAYİŞO?LU 1997, Page 21 Jury: Prof.Dr.Bülent EKER Doç.Dr.Birol KAYİŞO?LU (Supervisor) Y.Doç.Dr. Cihangir SA?LAM SUMMARY This research was made during 1997-1998 in practical and research field of Tekirdağ Agricultural Faculty, with the sample of the sunflower stalks after harvesting. This study was made to find the best mechanization system of sunflower straw which has a negative effect for success of tillage and sowing of later cultivar. Stalk-shearing machine, dıscharrow and harrow were used. Following results were obtained;IV - Working capacities of these machines, stalk-shearing machine; 4.75 da/ha, dıscharrow; 10.49 da/ha and harrow; 4.80 da/ha were found. - After stalk-shearing machine were used, the average of the pieces length of sheared sunflower stalks were obtained 11.9 cm and coefficent of variation were obtained % 56.4. The lengths of sheared stalk pieces were found very different. Furthermore, the pieces that remained on the surface by this machine were found 136.8 kg/da and the pieces that mixed with soil were found %81.8. - Sowing of wheat was made after three machines had used. The differences between expecting value of space in rows with observation value of space in rows were checked with x2 test and were found important in all machines. - According to the results of variation analyzes, the emergence of wheat seedlings in the same plots for differences between the machines were not found important.