Fabrika düzenlemesi ve hücresel imalat sistemi ile grup teknolojisinin tarım alet ve makinaları üreten bir fabrika bilgisayar destekli uygulaması
  1. Tez No: 78856
  2. Yazar: YUNUS GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL KAYİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Fabrika Düzenlemesi ve Hücresel İmalat Sistemi İle Grup Teknolojisinin Tarım Alet ve Makinaları Üreten Bir Fabrikada Bigisayar Destekli Uygulaması Yunus GÜVEN Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tan m Makinaları Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr. Birol KAYIŞOĞLU 1998, Sayfa:49 Jüri: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Jüri: Doç.Dr. Birol KAYIŞOĞLU (Danışman) Jüri: Doç. Dr. Ercan TANRITANIR İşletmeler, kullanımlarına sunulan olanaklardan en etkin şekilde yararlanmayı amaçlarlar. Bu da ancak verimli bir üretim veya hizmet sistemine sahip olmakla mümkündür. Fabrika düzeni, verimliliğe direkt etki eden bir unsurdur. Fabrika düzenlenmesindeki hatalar, sabit maliyetlerin, taşıma maliyetlerinin, iş kazalarının ve işletme maliyetlerinin artmasına neden olur. İşletmeler iyi bir fabrika düzenine ulaşmak için, üretim dünyasındaki gelişmeleri sürekli olarak takip etmek durumundadırlar. Bununla birlikte süratli ve sistemli bir yerleşim düzeni planını da kurması gerekir. Artık üretim esneklikle birlikte anılmaktadır.II Bu çalışmada, fabrika düzenlemesi gereğinin kendisini ne zaman hissettirdiği, çözüme nasıl yönelindiği, gelişme süzgeci, yapılan katkılar, fabrika düzenlenmesinin amaçlan, iyi yerleşimin sağladığı avantajların tesbitine çalışılmıştır. Fabrika düzenlemeye etki eden öğeler, hücresel imalat ve grup teknolojisi ile günümüzde kullanılan fabrika düzenlemesine ilişkin bilgisayar destekli proğlanmış algoritmaların tanıtılması amaçlanmıştır. Çalışmanın asıl amacını oluşturan fabrika düzenleme sorunu, pratik yaşamdan seçilen, Tarım Makinaları üreten bir fabrikada denenerek çözüme gidilmiştir. Mevcut yerleşim düzeni üzerinde gerekli verilerin tesbiti yapılmış, bilgisayar desteğinde J.R. King'in geliştirdiği“Derece Sıralamasıyla Kümelendirme Yöntemi”uygulanarak, en iyi fabrika yerleşimi için çözüm aranmıştır. İşletmeler yeni bir faaliyete başlayacakları zaman yerleşim düzenini, kendi türünde önceden faaliyete giren işletmelerin kalıplaşmış yerleşim düzenlerini ¦örnek alarak, bu verileri kullanmak suretiyle düzenleme yapmakta veya deneme yanılma yöntemi ile kendilerine uygun yerleşim düzenlerini bulmaya çalışmaktadırlar. Bunda bazen başarılı olunmuş, bazende hiç de uygun olmayan düzenlemeler ortaya çıkmıştır. Teknolojinin süratli gelişimi, farklı üretim sistemlerinin geliştirilmesi, kalıplaşmış yerleşim düzenlerinin yeniden gözden geçirilmesi gereksimini doğurmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Thesis of ' Master of Science' Application of factory arrangement and cell production systems with group technology in a computer aided factory which produce agricultural instruments and machines. Yunus Güven Trakya University Institute of Technics and Natural Sciences Department of Agricultural Machinary Supervisor Doç.Dr.Birol KAYIŞO?LU 1998, Page: 49 Examiners: Prof. Dr. Bülent EKER Doç.Dr.Birol KAYIŞO?LU Doç. Dr. Ercan TANRITANIR Manufacturers aim at choosing the most efficient possibilities. This may be possible under the conditions of having a productive service system only. Factory management is a factor which affects the productivity directly. Any mistake in thearrangements causes to increase the fixed manufacturing and transport expences, work accidents. The manufacturers should not only follow the developments continuously in the production world to reach a high standard factory arrangement, but also a rapid and well organized place arrangement plan must be built up. Nowadays, the production is qualified with its elasticity. It has been investigated that: when does a factory need new arrangements in case of facing a problem; how to solve this problem; how the improvement are directed; what is contributed with this arrangement; what is the purpose of this arrangements and what are the advantages of a good settlement to fix. Elements affecting to arrange of a factory, cell production and group technology, introduction of prop with computer aided algoritms used in the arrangement of a factory has been aimed at. To achieve the aims of the project, a factory which produces agricultural machines has been choosen and all the practical work has been done. The necessary data has been investigated on the existing fixed place, and the best solution for the factory settlement by“ The Computer Aided Classification Method with Degree Sequence ”developed by J.R.King. When manufacturers want to start a new activity, they take the existing factory arrangement for the place as a sample and then considiring their conditions, a new arrangement is made by trail and error. This way sometimes be succeeded but sometimes not. The rapid improvement in the technology, discovery in new production systems endure the review of conventional techniques in the production systems. To achieve this, the frame of algoritms which have been investigated to analyse the existing arrangements is suppose to be useful.