Anonim şirketler hukukunda ibra
Release in the law of joint stock companies
- Tez No: 788586
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDRET FÜSUN NOMER ERTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 402
Özet
Anonim şirketlerde ibra kararı ile ibra edilenler hakkında, şirketin sorumluluk davası açma hakkı ortadan kalkar (TTK m. 558/2). Türk Ticaret Kanunu'nda ibrayla ilişkili birçok hüküm bulunmasına rağmen, ilgili hükümler Kanun'un farklı yerlerine dağılmış durumdadır. Bu kapsamda, açık ibranın doğrudan düzenlendiği bir hüküm yoktur. Bununla birlikte, yönetim kurulu üyelerinin ibrası genel kurulun devredilemez görev ve yetkileri arasındadır (TTK m. 408/2-b). Ayrıca, yönetim kurulu üyelerinin ibrası, olağan genel kurul toplantı gündeminin asgari maddeleri arasında sayılmıştır (TTK m. 409/1). TTK m. 424 hükmünde ise bilançonun onaylanmasına ilişkin kararın, kararda aksine açıklık bulunmadığı sürece, yönetim kurulu üyelerinin, yöneticilerin ve denetçilerin ibrası sonucunu doğuracağı belirtilmiştir. Bilançonun onaylanmasının örtülü ibra sonucunu doğuracağına yönelik TTK m. 424 hükmü de birçok yönden belirsizlikleri bulunan ve eleştiriye açık bir hükümdür. Kuruluş ve sermaye artırımı işlemlerinin ibrasına ise TTK'da ayrıca yer verilmiştir (TTK m. 559).
Özet (Çeviri)
In joint stock companies, the right of the company to file a liability lawsuit against those released by the release decision is eliminated (Art. 558/2 of the TCC). Although the Turkish Commercial Code contains many provisions related to release, the relevant provisions are scattered in different parts of the Code. There is no provision in the Turkish Commercial Code that directly regulates an express release. However, the release of the members of the board of directors is included among the inalienable duties and powers of the general assembly (Art. 408/2- b of the TCC). Furthermore, the release of the members of the board of managers is listed among the minimum items of the agenda of the ordinary general assembly meeting (Art. 409/1 TCC). Article 424 of the TCC stipulates that the resolution on the approval of the balance sheet shall result in the release of the members of the board of directors, managers and auditors, unless otherwise specified in the resolution. Article 424 of the TCC, which stipulates that the approval of the balance sheet will result in a tacit release, is a provision that is open to criticism and has many ambiguities. The TCC separately regulates the release of incorporation and capital increase transactions (Art. 559 TCC).