Anonim şirket yönetim kurulu üyelerinin farklılaştırılmış müteselsil sorumluluğu
Differantiated joint liability of board of directors
  1. Tez No: 376419
  2. Yazar: RUVEYDA GÜLMİSAL AKKALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Anonim Şirket Yönetim Kurulu Üyelerinin Farklılaştırılmış Müteselsil Sorumluluğu başlıklı yüksek lisans tezi çalışmasında, Türk Hukuku için yeni bir düzenleme olan 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 553 ve devamı maddeleri mehaz İsviçre düzenlemesi ışığında açıklanmaya çalışılmıştır. Anonim şirketin bir türü olan bankaların yöneticilerinin sorumlulukları, şahsi iflas düzenlemesi ile Türk Ticaret Kanunu ve Bankacılık Kanunu arasındaki ilişkiye ilgili bölümlerde değilmiş ve genel düzenlemeden farklılıkları vurgulanmıştır. Tez, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak anonim şirketin yapısı ve organları, yönetim kurulu üyeliği ve genel olarak sorumluluk hükümleriyle müteselsil sorumluluk düzenlemesi ile ilgili iç ilişki, dış ilişki ve rücu konuları anlatılmıştır. İkinci bölümde, İsviçre'de kabul edilmiş yapı ile Türk hukukunda farklılaştırılmış müteselsil sorumluluk hükmünü düzenleyen maddeler değerlendirilmiştir. Farklılaştırılmış müteselsil sorumluluğun iç ilişki ve dış ilişki unsurları, müteselsil sorumluluktaki iç ve dış ilişki hükümleriyle beraber değerlendirilmiş ve örnekler sunulmuştur. Üçüncü bölümde, farklılaştırılmış teselsülün yargılama boyutundaki görünümü ele alınmış, sorumluların dava arkadaşlığı, davanın tarafları, yetki ve görev meselesi, davada şirketin temsili sorunu ve sorumluluğu sonlandıran ibra, hak düşürücü süre ve zamanaşımı konularından bahsedilmiştir. Tezin yazımında, genel olarak sorumluluk düzenlemesinden özel bir konu olan farklılaştırılmış müteselsil sorumluluk konusuna doğru bir yöntem benimsenmiştir. Tez çalışmasının amacı, yeni olan bu sistemin güncel olan yerli ve yabancı kaynakların kullanımıyla açıklanmasını sağlamak ve Türk hukuk uygulamasında karşılaşılacak olan muhtemel sorunların çözümüne katkı sunmaktır.
Özet (Çeviri)
In this postgraduate thesis, it has been tried to explain the new regulation of Turkish Commercial Code no. 6102/533 and continued clauses which are referred Obligations Code from Switzerland. Differentiated joint liability of board of directors, which omitted to the Turkish Commercial Code no. 6102, have provided opportunity to assert of their metters in mitigation in external affairs for corporate executives and who are mentioned in law. The responsibilities of bank executives, personal bankrupt arrangement and the relation with Turkish Commercial Code no.6102 and banking law are mentioned and their differencies from general arrangements are emphasized in related parts.This thesis consists of three chapters. First chapter generally describes the subjects of inner relation, external relation and recourse related to structure and organs of corporation, membership of board of directors and joint liability regulations together with conditions of responsibility in general. In the second chapter, the structure which is accepted in Switzerland and the differences and details of substance that regulates joint liability judgment in Turkish Law were emphasized. Inner and external relation elements of differentiated joint liability were emphasized together with inner-external relation rules in responsibility and its implemeting examples were submitted. In third chapter, an outlook of differentiated joint liability in judging phase was argued. In addition, co defendants, parties of case, authority-mission issue, representation issue of company in case, release from liability, strict time limit issue were discussed.The aim of the thesis is to clarify this new system via current sourses and provide help to any possible problems that may be encountered in Turkish Law