Deniz araçları için çevre kimliği sertifika uygulamasının yapılabilirliğinin araştırılması
Investigation of environmental identity certificate application feasibility for marine vehicles
- Tez No: 788587
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN KOLDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sanayi devrimi ile birlikte dünyayı yeni bir noktaya taşıyan, ulaşımı kolaylaştıran, uzay çağını başlatan ve daha birçok alanda kritik bir öneme sahip olan fosil yakıtların, tüm bu olumlu katkılarının yanında, dünyaya verdiği geri döndürülemez tahribatları artarak devam etmektedir. Sera gazı emisyon kaynağı olarak elektrik üretiminden sonra ikinci sırada yer alan ulaştırma, önemli bir kirletici konumundadır. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin (UNFCCC) 1992 yılında dünya kamuoyu ile paylaşılmasından bu yana uluslararası ticaret dinamiklerinde değişen trendler ve artan kişisel hassasiyetler, küresel ölçekte bir çevre dönüşümünün zeminini hazırlamıştır. Dünyada tüm alanlarda hızla gelişen çevreci dönüşümün gereği olarak, deniz araçları için bir çevre kimliği sertifikasının uygulanabilirliği araştırılmaktadır. Her geminin bir IMO numarası olduğu gibi çevre kimliği olması ön görülmektedir. Hava kirliliği, su kirliliği, gürültü kirliliği, ışık kirliliği ve kaza durumunda çevreyi kirletme potansiyeli konuları baz alınıp, deniz araçları A, B, C, D, E şeklinde kategorize edilerek her gemiye bir çevre kimliği tahsis edilmesi ve bu çevre kimliğinin, özel vergi sınıfı, donatım, müdahale, teşvik konularında belirleyici unsur olması planlanmaktadır. Böylece verilecek teşvikler ile, yeni üretilen deniz araçlarının çevreye duyarlı olması, enerjide dışa bağımlı olan Türkiye'de enerji tasarruflu araçlar ile ulusal ekonomiye fayda sağlaması, çevre kirliliği kaynaklı hastalıkların azaltılarak toplumsal refaha katkı sunması, bir deniz kazası durumunda çevreyi kirletme potansiyeline göre tedbirler alınması ve olası bir çevre felaketinin önüne geçilmesi umulmaktadır. Bu bağlamda deniz araçlarının çevre perspektifinden izlenmesi ve kontrolünü temin eden bir sistem için sektörün dönüşüme olan yatkınlığı kritik öneme sahiptir. Bu nedenle bu tez kapsamında, kurgulanan sertifika çerçevesinde denizcilik sektörünün görüşleri nesnel bir zeminde ele alınmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fossil fuels, which carry the world to a new point with the industrial revolution, facilitate transportation, start the space age and have a critical importance in many other fields, continue to increase their irreversible damage to the world in addition to all these positive contributions. Transport, which ranks second after electricity generation as a source of greenhouse gas emissions, is an important pollutant. Since the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) was shared with the world public in 1992, changing trends in international trade dynamics and increasing personal sensitivities have laid the groundwork for a global environmental transformation. Based on air pollution, water pollution, noise pollution, light pollution and the potential to pollute the environment in case of accident, it is planned to assign an environmental identity to each ship by categorizing marine vehicles as A, B, C, D, E. This environmental identity is planned to be the determining factor in special tax class, equipment, intervention and incentive issues. Some of the things we hope will be this environmental identity application are as follows; Being sensitive to the environment of newly produced sea vehicles, benefiting the national economy with energy-saving vehicles in Turkey, which is dependent on foreign energy, contributing to social welfare by reducing diseases caused by environmental pollution, taking measures according to the potential to pollute the environment in the event of a sea accident, and preventing a possible environmental disaster. to pass. In this sense, the sector's tendency towards transformation is critical for a system that provides monitoring and control of marine vessels from an environmental perspective. For this reason, within the scope of this thesis, the views of the maritime sector were discussed and evaluated on an objective basis within the framework of the certificate.