Fâtımî-Bizans İlişkileri (909-972)
The Relations between the Fatimid and Byzantine Empires (909-972)
  1. Tez No: 788608
  2. Yazar: İBRAHİM HARUN DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEL KÜÇÜKSİPAHİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
909 yılında kurulan Fâtımî Devleti, kendi hakları olan hilâfet makamının Abbâsîler tarafından gasp edildiği inancıyla muhalif bir hareketi olarak ortaya çıktı. Fâtımîler Hz. Peygamber'in soyundan geldiklerine ve bu sebeple Şîî İsmâîlî inancına göre, hilafetin haklı varisleri olduklarına inanmaktaydı. Fâtımîler, Abbâsîlerin takibatından kurtulabilmek adına, onlara bağlı bulunan Ağlebîler Hânedanı'na son vermek suretiyle, devletlerini Ifrîkiyye (bugünkü Tunus) bölgesinde kurdular. Ağlebîlerden devraldıkları güçlü donanmayla birlikte onların hâkimiyetinde bulunan Sicilya Adası'nın yönetimi de Fâtımîlere geçti. Bu durum, Bizans hâkimiyetinde bulunan Güney İtalya bölgesine komşu olmaları ve Batı Akdeniz hâkimiyetinde Konstantinopolis'e meydan okumaları anlamına gelmekteydi. Bu çalışma, Fâtımîlerin Ifrîkiyye döneminde (909-972) gerçekleşen Fâtımî-Bizans ilişkilerini ele almayı hedeflemektedir. Ana hedefi Abbâsîleri ortadan kaldırmak suretiyle İslâm dünyasının mutlak liderliğini üstlenmek olan Fâtımîlerin, bu hedef çerçevesinde Bizans'a karşı izlediği politika incelenecektir. Öte yandan, Bizans'ın Batı Akdeniz hâkimiyetinde ve güney İtalya'daki varlığında kendisine meydan okuyan bu devlete karşı izlediği siyaset konu edilecektir.
Özet (Çeviri)
The Fatimid Empire was founded in 909 AD as a rebellious movement against the Abbasid Caliphate which the Fatimids believed had usurped their rightful leadership. The Fatimids claimed to be descendants of the Prophet Muhammad (Ahl al-Bayt) and based on their Shi'ite Ismāīli doctrine, the rightful heirs of his caliphate. To escape the Abbasid prosecution, the Fatimid state was established in Ifriqiya (Tunisia today), bringing an end to the Aghlabid Emirate, and inheriting their powerful fleet along with Sicily. This meant challenging the dominance of the Byzantine Empire in the Mediterranean and neighboring the Byzantine territory in Southern Italy. This study seeks to explore the relations between these two empires during the Ifriqiya period of the Fatimids (909-972 AD). And by taking into consideration that the main objective of the Fatimids was to obtain the leadership of the Islamic world by overthrowing the Abbasids, the Fatimid policy toward Byzantium will be examined. On the other hand, as a state that challenged its dominance in the Mediterranean and Southern Italy, the Byzantine policy toward the Fatimids will also be evaluated.