Trakya yöresinde ABO ve RH kan gruplarının dağılımı ve genetik analizleri
- Tez No: 78867
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF VANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Trakya Yöresinde ABO ve Rh Kan Gruplarının Cinsiyete Gore Dağılımı Ve Genetik Analizleri Çalışmada Batı Trakya yöresinde bulunan Edirne, Kırklareli, Tekirdağ illerindeki ABO ile Rh kan gruplarının illere ve cinsiyete göre dağılımının genetik analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. Bu üç ilin Devlet Hastanelerinin Kan Bankalarına gidilerek 1995 yılına ait veriler toplanmıştır. Daha sonra her üç ilin ayrı ayrı ve bu üç ilin geneli için hem ABO hem de Rh kan grupları gen frekansları hesaplanmış ve bu frekansların daha önce yapılan çalışmalarda hesaplanmış frekanslar ile uyum içerisinde olduğu görülmüştür. ABO kan grubu frekans sıralamaları r>p>q ve Rh sistemi frekansları p>q şeklinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Genetics Analysis and Distribution For ABO And Rh Blood Groups In Accordance With Sex In Thrace Neighborhood. Through this research, the genetic analysis for ABO and Rh blood groups according to the sexes in Edirne, Kırklareli and Tekirdağ provience settled in West Thrace was aimed. That's why by visiting the blood banks of the State Hospitals of these cities, information belongs to the year of 1995 was taken. Later the gene frequencies for both ABO and Rh blood groups were calculated within each individual and general avarage basis. It has been seen that these frequencies were in agreement with the frequencies calculated from the researches which has been done before. The gene frequencies were arranged to be r>p>q for ABO blood groups and to be p>q for Rh system.