Ayçiçek yağının ekstraksiyon kinetiğinin incelenmesi
Investigation of sunflower oil extraction kinetics
- Tez No: 78866
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
I- OZET Bu çalışmada, ayçiçek yağının ekstraksiyon işlemi organik çözücü olan n-heksan ile birlikte, anorganik asid olarak HC1, H2SO4 ve H3PO4 kullanılarak yapıldı. Bütün deneylerde ekstraksiyon süresi 1 saat olup, 10 dakika aralıklarla 30, 40, 50 ve 60°C'de %yağ verim değerleri 10 g ayçiçeği tohumu alınarak bulundu. Her asid için uygun asid konsantrasyonu %10 olarak elde edildi. Buna göre, yapılan bütün deneylerde her asidin konsantrasyonu %10 değeri olarak alındı. Ekstraksiyon gidişi % yağ veriminin zamana karşı değişimi ile gözlendi. Elde edilen sonuçlara göre ayçiçek yağının ekstraksiyon kinetiği ve termodinamiğine ait bazı parametreler hesaplandı. Ayçiçek yağının ekstraksiyon kinetiğine ait aktivasyon parametreleri Ea = 1.8-4.6 J mol“1, tef = -2.8 kJ mol”1, AS* = -282 J mol“1 K”1 ve AG* = 88-91 kJ mol'1 olarak bulundu Termodinamik parametreleri ise, AH = 8.4-1 1.2 kJ mol“, AS = 28-37 J mol”K“ ve AG - -1 RJ mol”olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
-II- SUMMARY In this study, the extraction process was carried out by using HCL, H2SO4 and H3PO4 as anorganic acids together with n-hexan which is organic solvent. Extraction time was 1 hour with 10 min. intervals and the values of the percent oil yield were found at 30, 40, 50 and 60°C by taking 10 gr of sunflowerseed sample in all experiments. Optimum acid concentration was obtained as 10% for each acid. According to this, the concentration of each acid was taken as the value of 10% in all experiments. The extraction course was observed with the percent oil yield versus time. According to the obtained results, some parameters with respect to extraction kinetics and thermodynamics were calculated. The activation parameters belong to extaction kinetics of sunflower seed oil were found as Ea = 1.8-4.6 J mol“1, AH* = -2.8 kJ mol”1, AS* = -282 J mol“1 K”1 and AG* = 88-91 kJmol“1. The thermodynamic parameters were also calculated as AH = 8.4-1 1.2 kJ mol”, AS = 28-37 J mol“1 K”1 and AG - -1 kJ mol1