Entrance to be both mother and employee: Maternity leave process, organizational re-entry, and career development in Turkey
Hem anne hem çalışan olmaya giriş: Türkiye'de doğum izni süreci, organizasyona yeniden dönüş ve kariyer gelişimi
- Tez No: 788672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK UÇANOK TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, kadın çalışanların doğum izni ve doğum izni sonrasında organizasyona dönüş ile ilgili deneyimlerini ve bu deneyimlerin kadın çalışanların kariyer gelişimlerini nasıl etkilediğine ışık tutmak amacıyla yapılmıştır. Sosyal Bilişsel Kariyer Teorisi, doğum izni süreci ve organizasyona yeniden dönüşte deneyimlerin, kariyer gelişimi ile ilişkisini anlamak için bir temel sağlamaktadır. Doğum izni sonrası organizasyona yeniden dönüş ve kariyer gelişimi literatürde en yaygın işlenen konu olmakla beraber Türkiye'de yapılan araştırmaların büyük bir çoğunluğu doğum iznine ilişkin yasal hakların incelenmesine dayanmaktadır. Doğum izni süreci kadın çalışanları için hem anne hem çalışan olmayı deneyimledikleri için kariyer açısından yeni bir dönem olarak değerlendirilebilir. Organizasyonların insan kaynakları politikaları ile kadın çalışanlara yönelik faaliyetlerini geliştirmek için kariyer gelişimi dinamiklerini anlamak büyük önem taşımaktadır. Bu nitel çalışmada, farklı sektörlerde çalışan ve doğum izninden son iki yıl içerisinde geri dönmüş on kadın katılımcı ile görüşmeler yapılmıştır. Tartışma bölümünde, doğum iznine ilişkin deneyimler ve kariyer gelişimi üzerine etkilerine değinilecektir. Bu etkiler, SCCT modelini esas alarak üç ayrı modelde verilecektir. Doğum izninden başarılı bir dönüş için gereklilikler ve adaptasyon sürecini kolaylaştıran faktörler şirketler ve kişiler için pratik yansımalar olarak paylaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to shed light on women employees' experiences about maternity leave and organizational re-entry after maternity leave and how those experiences affect women employees' career development. Social Cognitive Career Theory (SCCT) provides a base for understanding the underlying dynamics of maternity leave and its relationship between organizational re-entry and career development. Organizational re-entry and career development are the most common topics in the literature concerning maternity leave. On the other hand, most of the research in Turkey is based on the examination of legal rights related to maternity leave. The maternity leave process can be considered a new phase for women employees in development and career perspectives because women experience being both a mother and an employee. It is crucial to understand the dynamics of this process based on a career development perspective for organizations to support women employees through Human Resources Policies to improve sustainability. In this qualitative study, ten white-collar women participants who returned back to work from maternity leave within 2-years in different sectors were interviewed. Overall experiences with maternity leave and its effects on career development are discussed, and three models based on SCCT models are proposed. Practical implications for companies and individuals based on necessities for successful return and factors that ease the adaptation process are introduced.